Според НСИ висшистите у нас печелят три пъти по-добре от хората със средно образование

01.02.2024 / 20:00 1

снимка Булфото

Хората с висше образование имат по-добра заетост, отколкото тези със средно. Освен това заплатите им са от два до три пъти по-високи. Това сочи изследване на НСИ. 

90 на всеки 100 души с висше образование са намерили професионална реализация. Със спадането на образователната степен пада и заетостта. Най-ниската заетост, може би очаквано, е тази на хората, които имат само основно образование. Висшистите вземат два до три пъти повече пари от тези с основно образование.

Създаването на менторски програми подпомага учениците да направят по-адекватен избор на университет, запознавайки ги с хора от различни бизнес среди. 17-годишната Ивет Николаева преминава подобен курс и открива страст у себе си към медиите и комуникациите. „Осъзнах, че организирането на събития е много сложно, но пък е много забавно да говориш с хора - цялостната комуникация. Мисля, че ще е нещо в тази област”, смята ученичката.

Според ментора на Ивет Мариела Петкова тези програми помагат на учениците и студентите да създадат професионални контакти и умения, които впоследствие да доведат до по-добра работа и заплата. „Ако аз бях ѝ изнесла една лекция, в нашия случай как да прави събитие, да го организира, да намери спонсори, тя щеше да кима с глава, но да не разбере нищо. Не, аз исках да подходя практически и тя да ги прави тези неща”, посочи Мариела.

Премахването на университетските такси за студенти и бакалаври държавна поръчка се очаква да доведе до повече висшисти с високи заплати. Според част от академичната общност във висшето образование обаче мярката ще доведе до спад в интереса на студентите и по-ниско качество на преподаване. Според председателя на синдикат „Висше образование” Лиляна Вълчева по този начин се затварят устите на студентите. „Те няма да бъдат участници в процеса и лека-полека ще изгубят интерес към образованието”, смята тя, съобщи Нова тв.

Липси в академичното образование обаче могат да бъдат наваксани в неформалните академии за професионално обучение. Подобно на менторските програми те се стремят да направят връзка между бизнеса и образованието. „Скоро завършили хора, които осъзнават, че имат дефицити от университета, искат да се срещнат с реални експерти, а не академични лица без практически опит”, обясни проектният мениджър на бизнес академия Кристина Димова.

Според самите студенти пък падането на такси ще вдигне конкуренцията и качеството.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
cron1 (преди 7 месеца)
Рейтинг: 98421 | Одобрение: -9349
Това е пак стъкмистика! Не съм убеден! Например водопроводчици, сантехници, крупиета и автомонтьори печелят доста добре! Мозайкаджиите също! :dizzy:Гняв
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама