Според здравна анкета българи и гърци пушат най-много в Европа
Тихомир Тончев, 24 часа.
България е на второ място в Европа след Гърция по дял на пушещите всеки ден. Без цигара не могат 40,5% от мъжете и 18,9% от жените.
Усреднено пуши 29,2 на сто от населението на 15 и повече години. Делът е по-висок само в Гърция - 31,8 процента, показват данни на Евростат от последното европейско здравно интервю. То се провежда на всеки 5 години във всички страни членки по обща методология и единен въпросник.
Новото здравно интервю ще започне днес и ще продължи до януари, като ще бъдат анкетирани около 10 хил. българи в 4500 домакинства.
Данните от 2008 г. показват, че повече от половината български мъже и всяка трета жена в активната възраст от 25 до 44 г. пушат ежедневно. Изследването е показало и, че 50,8% от българите са с наднормено тегло. Това обаче не е най-високият показател. Преди нас са Малта с 59,7%, Чехия - 56,6%, Словения - 56,6%, и Гърция - 56,3%.
Преди 5 години България е била сред страните с най-ниско ниво на ваксинация срещу грип сред рисковата група на възраст 65 и повече години. Само 4,8% са казали, че са се ваксинирали, при 66,7 процента за Франция. 26,6 на сто от българите са оценили здравето си като много добро, а 11,5 процента - като лошо и много лошо. Всеки трети е приемал непредписани или непрепоръчани от лекар медикаменти. Над 10% от българските мъже пият алкохол всеки ден.
При продължителността на живота у нас се очертават ясно няколко периода, заяви шефът на Националния статистически институт Сергей Цветарски. В началото на миналия век за 50-60 г. има нарастване на живота с 30 г., или почти удвояване. След това се наблюдава задържане докъм 1999 г. От началото на настоящия век има нарастване на продължителността на живота с темп, който е сравним с този в останалите европейски страни. Българинът вече живее с около 1,5 години повече за едно десетилетие. За мъжете е средно 70,9 г., а за жените - 77,9 г.
В новото европейско здравно изследване ще бъдат зададени около 100 въпроса, обясниха от НСИ. Тази година хората няма да бъдат питани колко пари ще дадат за здраве. Въпросите са в 4 модула - има такива за самооценка на здравето, употреба на лекарства, посещение на лекар, консумация на плодове и зеленчуци и т.н.
Анкетата продължава между 20 и 30 минути. Участието на домакинствата в интервюто е доброволно. Анкетьорите ще носят отличителни знаци и служебни карти. Списъкът с имената им е изпратен и в МВР. Затова ако някой се усъмни в човека, който задава въпроси, може да го провери в полицията.
Предварителни данни от изследването ще излязат на 14 ноември 2015 г. Окончателните пък трябва да бъдат валидирани от Евростат.