Сръбският президент: Виждал съм Цветан Василев три пъти
Темата с Цветан Василев очаквано беше сред най-интересните при срещата между сръбския президент Томислав Николич и българския държавен глава Росен Плевнелиев. Банкерът е в Белград, като съдът решава за екстрадирането му у нас, пише блиц.
"Съвсем скоро той откри нова поточна линия в завода за стъкло и аз бях там. Това обаче не означава, че ми е приятел, както писаха някои медии", обясни Николич по адрес на Василев, "Виждал съм го едва 2-3 пъти. Разбирам, че „едва ли не той е ограбил България". Но продължавам да твърдя, че инвестицията му в Сърбия е отлична", допълни Николич. И заяви, че ако съдът постанови екстрадирането на Василев, то ще бъде изпълнено, съобщава "Стандарт".
"Стоя категорично зад своя колега", обясни Плевнелиев, "Работата на президента е да посещава заводите и да показва на инвеститорите, че са желани. Аз правя същото. Сърбия няма как да знае за проблемите на България с КТБ, а тук Цветан Василев е изряден инвеститор. До скоро и ние не знаехме за проблемите с банката", заяви Плевнелиев, "Ние като президенти не можем да взимаме страна и трябва да изчакаме компетентните органи да си свършат работата. Сигурен съм, че сръбският съд ще вземе отговорно и независимо решение", допълни българският президент.
Двамата обещаха общи инвестиции в сферата на туризма, за налагане на трети пазари с общи продукти и маршрути. Двете страни участват в Дунавската стратегия и една от задачите на програмата е да развие туризма в региона, обясни Плевнелиев. Николич от своя страна заяви, че Сърбия е готова да партнира с България за износ на продукти на пазари като Турция и Русия, която обяви ембарго за внос на европейски стоки.
Относно бъдещето на проекта Южен поток Плевнеливе заяви, че страната ни продължава с подготвителните работи и може да стартира проекта веднага, ако ЕС и Русия успеят да се споразумеят относно 3-я либерализационен енергиен пакет. Сръбският президент Томислав Николич е оптимист за бъдещето на Южен поток.
Двамата държавни глави са водили разговори за интерконекторната газова връзка между двете страни. България ще изгради бързо тръбата с Гърция и по-този начин регионът ще може да избира дали за купува руски, катарски, американски или какъвто и да е друг газ. И ще даде повече енергийна сигурност и свобода на България и региона, допълни Плевнелиев. Николич от своя страна заяви, че сръбското правителство вече е осигурило първите 300 млн. динара (около 5 млн. лв.) за изграждането на връзката. България, разбира се, е по-напред и вече договорила 65 млн. евро от Брюксел за целта, като 5 от тях вече са отпуснати, допълни сръбският президент.
По време на срещата между двамата президенти е договорено и отварянето на два нови гранично-пропусквателни пункта между двете държави. Плевнелиев е повдигнал въпрос за правото на обучение , информираност на майчин език и вероизповедание на българското малцинство в Сърбия. От своя страна сръбският президент Николич обясни,че вече е решен и проблемът с недостига на учебници и отношенията между двете страни никога не са били на толкова високо равнище. След това Росен Плевнелиев се срещна на 4 очи с пермиера на Сърбия Александър Вучич и с председателя на Народната Скупщина Мая Гойкович.