Стана ясна съдбата на тази красива сграда във Варна

19.01.2024 / 15:45 1

Булфото

Ще направим всичко възможно да реставрираме и запазим уникалния архитектурен облик на сградата на бившия Дом “Княгиня Надежда”, която е паметник на културата и беше предоставена от община Варна на прокуратурата. Това коментира за TheSite24 Окръжният прокурор на Варна Красимир Конов.

“Работим по обновяването на сградата и адаптирането й за нуждите на Окръжна прокуратура, но това се случва на етапи. Първоначално община Варна трябваше да реши проблема с две търговски дружества, които имаха съсобственост в парцела, а това е недопустимо, за да можем да ползваме имота. След като беше решен проблемът и на общински съвет мина новият УП на имота, започнахме същинската работа.

На този етап е изготвено предварително становище за сеизмичността на сградата, предстои да бъде изготвен и инвестиционен проект, който включва укрепване, архитектура, енергийна ефективност, както и ред други процедури.

Ще настояваме архитектурата на сградата да запази настоящият си вид, тъй като сградата е паметник на културата и ще бъде реновирана, но съхранена в този си вид.

Имаме подкрепата и разбирането от ръководството на прокуратурата и Висшият съдебен съвет, но всичко е свързано и с бюджета. Надяваме се до края на 2024 година да сме приключили.

Засега идеята е в сградата да бъде прехвърлена Окръжна прокуратура и Финансово – стопанската администрация към институцията, тъй като до момента колегите са в сградата на Следствието, която е отдалечена от съда, а залите са крайно неудобни.

Със съдействието на затвора във Варна успяхме да разчистим сградата и вече може да влязат в нея конструктори и архитекти, за да работят”, коментира за медията ни прокурор Конов.

Припомняме, че Домът за деца, лишени от родителска грижа “Княгиня Надежда” затвори окончателно врати на 1 септември 2019 г. след гласуване на местния парламент в изпълнение на националната политика за поетапно закриване на специализираните институции за деца.

Ето и малко повече за историята на сградата:

Строежът на сградата е завършен през 1911 г. Проектът е изработен през 1908 г. от арх. Д. Дабков (арх. Дабко Петров Дабков, 1875-1945 г.). Първите собственици са Община Варна и Благотоворително дружество „Майка”.

Сградата се състои се от два етажа, сутерен и таван. Носещата конструкция е монолитна, а подовите и покривната – дървени. Сградата има чиста и подчертано функционална архитектура, омекотена от деликатните извивки на покрива и корнизите, решени в духа на националната традиционна архитектура, както и двете странични крила, фланкиращи по стара българска традиция удобен вътрешен двор.

От градоустройствена гледна точка обектът заема важна позиция на една от най натоварените градски пътни артерии – Варна – кв. Аспарухово. Идвайки от Аспарухов мост /част от международен път Е-87/ се разкрива ясна, цялостна гледка към сградата. По отношение на макросредата – по-късно изградените високи сгради наоколо са с доста по-голям мащаб, но са на достатъчно растояние, за да не се явяват конкурентни на художествено-обемното значение на дома за деца и юноши „Княгиня Надежда“. Намесите във времето са минимални, има едноетажна пристройка към задния двор. Оригиналната функция и атвентичния облик на сградата са запазени и до днес.

В типологично и научно отношение, сградата е изключително интересна, като една от малкото сгради със смесена образователна и благотворителна функция от началото на 20-ти век.

Най-висока степен на ценност в историческо отношение имат сградата и нейната функция. Сиропиталището води своето начало от 1897г., когато по настояване на благотворително дружество „Саморазвитие” се създава сиропиталище „Милосърдие”. Първоначално е настанено в стара сграда на ул.„Приморска”. С решение на Общинския съвет от 7.VІІ.1900 г., на сиропиталището е предоставена част от сградата на старата „Мъжка гимназия” на ул.„Панагюрище”. От 1903 г. ръководството на сиропиталището се поема от благотворително дружество „Майка” и започва да се нарича „Княгиня Надежда”. От 1908 г. втората съпруга на княз Фердинанд, княгиня Елеонора става почетен председател на дружеството. С нейна помощ, средства набрани от благотворителност и помощ от Общината, както и от посланиците на Великобритания, Франция, Италия и др., през 1910-11г. е изградена сградата на сиропиталище „Надежда”. Проектът на арх. Д. Дабков е одобрен, лично от царица Елеонора.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
1
kris (преди 3 месеца)
Рейтинг: 343340 | Одобрение: 55445
Багерааааа и после един висок обществен паркинг, да радва душите наши....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама