Църква без кръст и минаре с полумесец - новата банкнота от 1000 рубли предизвика скандал в Русия

18.10.2023 / 10:50 1

Кадър Гугъл мапс

Новата банкнотата от 1000 рубли, която по днешен курс се равнява на 18 лева, предизвика скандал в Русия. 

На 16 октомври Руската централна банка представи нови банкноти от хиляда и пет хиляди рубли. За разлика от банкнотата от 5 хиляди рубли, на която са изобразени "непротиворечивите" забележителности на Екатеринбург и Уралския федерален окръг, оформлението на тази от хиляда рубли предизвиква шумни критики от страна на някои духовници от Руската православна църква и гръмогласни руски националисти, предаде Дневник.

На лицевата страна на банкнотата от 1000 рубли, посветена на Нижни Новгород и Приволжкия федерален окръг, са изобразени Николската кула на Нижегородския кремъл, както и сливането на Ока и Волга, кулата Сююмбике на територията на Казанския кремъл,

Музеят на археологията и етнографията в Уфа и дворцовата църква в Казанския Кремъл, построена през 17 век.

Именно някогашната църква, в която днес се помещава Музеят на историята на държавността на татарския народ и Република Татарстан и на чийто купол няма кръст, тъй като е бил премахнат от съветските власти, в комбинация с кулата Сююмбике в Казанския Кремъл, която е увенчана с полумесец, отприщиха вълна от критика към РЦБ.

Сред изразилите възмущението си от оформлението на банкнотата са руски духовници, включително отделни представители на Руската православна църква.

Според Павел Островский - свещеник на Руската православна църква, телевизионен водещ, автор на книги, Instagram блогър, Интернет мисионер с повече от 170 000 последователи в "Туитър", повечето руснаци, които ще използват банкнотата, "не познават историята на Казанския Кремъл. За тях просто ще има храм без кръст и минаре с полумесец", написа той в "Телеграм".

Наистина ли само този кадър можеше да бъде заснет в целия Казан и беше невъзможно да се намери нещо, което да донесе мир и хармония, а не раздор, особено на религиозна основа.

Има две възможности.

Първата е глупостта на дизайнерите, които "просто не са помислили", което е напълно недопустимо на такова високо ниво. Второто е умишлена провокация, която е срещана и преди от привърженици на исляма от Татарстан.

"Изпращам всички да горят в рая", гласи краткия лозунг в профила на Островский в "Телеграм".

Неговото възмущение намери подкрепата на руското националистическо пропагандно издание Readovka. "Създава се усещането, че някой се опитва да премахне националните символи, където е възможно".

Заместник-председателят на Синодалния отдел за връзки на църквата с обществото и медиите на Московската патриаршия Вахтанг Кипшидзе заяви, че изобразяването на църковни сгради без кръстове е форма на богохулство, но в случая с новата банкнота "няма проблем", тъй като сградата, изобразена на сметката, не е църква. Тя е музей. И на нея кръст няма.

"Значи това не е църква, това е музей. Защо да спекулираме, след като е ясно, че това не е църква?

Нашата позиция е съвсем разбираема и ясна. Ако някъде има изображения на онези наши паметници, съществуващи църкви, камбанарии и т.н., които са емблематични православни сгради, и които имат кръст, но са изобразени без кръстове, това според нас би представлявало форма на богохулство. Но щом в случая с тази банкнота не става дума за църковна сграда, то няма абсолютно никакъв проблем в това, че тя няма кръст. Защо там трябва да има кръст, ако в действителност няма?", заяви Кипшидзе в интервю за радио "Говори Москва".

Ръководителят на същия отдел обаче призова за по-внимателен подход към подбора на изображения върху банкнотите, за да не се създава напрежение там, където "може въобще не е необходимо да има".

Владимир Легоида получи подкрепа от председателя на комисията по конституционно законодателство и държавно строителство на Съвета на федерацията Андрей Клишас, споредо когото по въпроси от такова естество е необходимо да се проведе обществена дискусия с участието на представители на вероизповедания. Клишас намира образа на храма без кръст за провокативен, тъй като "напомня за мрачния период на атеизма".

От самия Музей на историята на държавността на татарския народ и Република Татарстан положиха усилия да обяснят, че църквата я няма повече от сто години. Тя е била построена като дворцова църква на семейството на губернатора и е функционирала през целия 19 век до идването на съветската власт, когато е превърната в склад, след това архив, след това в столова. Музеят отваря врати през 2006 г., но църквата престава да бъде църква много преди това - още при идването на съветската власт. Тогава е демонтиран и кръстът ѝ.

В същия ден, в който представи новата банкнота от 1000 рубли, Руската централна банка обяви, че спира процедурата по пускането ѝ в обращение, тъй като дизайнът ѝ не е окончателен и трябва да бъде довършен. От двете страни на банкнотата от 5000 рубли, която не предизвика каквито и да било страсти, са изобразени мемориалния паметник "Европа - Азия" на брега на Урал във Верхнеуралск в Екатеринбург, а на обратната страна е композицията "Приказката за Урал" от Челябинск.

Новите банкноти ще влизат в обращение поетапно, едновременно с банкнотите от 1997 г. От РЦБ обясняват, че замяната на една банкнота с друга отнема доста време, а и разполагат с голям запас от стари банкноти, "така че преди всичко ги използваме за попълване на платежния тираж".

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
4
cron1 (преди 7 месеца)
Рейтинг: 84035 | Одобрение: -8700
СССР и комунизмът се завръщат... или поне на путкин му се иска да се завърнат...:'(:dizzy:Гняв
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама