Цветозар Томов: Ако не се мобилизираме, още през ноември ще имаме три последователни дни с над 100 починали
Снимка: Булфото
Изключително мрачна прогноза направи за битката с Ковид-19 социологът и бивш член и говорител на ЦИК Цветозар Томов. Според него, "ако не се мобилизираме в битката с тази напаст, още през ноември ще имаме три последователни дни с по над 100 починали".
"Епидемиологичната обстановка у нас вече е път да стане катастрофална. Работата не е само в това, че по брой потвърдени случаи на 100 000 души от населението вчера ние излизаме между първите пет страни в света с тенденция в близките дни да станем лидери в тази печална класация. Ние сме единствената от най-тежко засегнатите страни, в която се правят подозрително малко тестове", коментира той. томов публикува във фейсбук подробен анализ за това как се разпространява пандемията у нас и до каква степен властите могат да я овладеят.
"При 37% положителни тестове можем да сме сигурни, че реалният брой на заразените не само далече надхвърля потвърдените случаи, но с доста висока вероятност е по-висок, отколкото където и да е другаде. Защото и Белгия, и Чехия, и Швейцария - страните, данните за които са по-лоши и от нашите - тестват много повече хора. Освен това, ние сме единствената от тежко засегнатите страни, в която паралелно и със същия темп нараства и броят на смъртните случаи. Нека прибавя и това, че се съмнявам и в достоверността на отчитането им", коментира той.
По думите на Томов всеки пети е починал от пандемия. Големият брой на смъртните случаи пък може би се дължи именно на рязко затруднения достъп до болнично медицинско обслужване, а може би и във влошеното му качество. Базирайки се на числата Томов коментира и сгромолясването на страната ни в битката с коронавируса.
"До средата на октомври в болница влизаха поне 15% от активните случаи и този процент беше стабилен в целия ход на епидемията. Този процент се сгромолясва от ден на ден и в момента е 7,77%. Трудно ми е да повярвам, че за по-малко от 3 седмици активността на патогена е намаляла двойно и е довела до двойно намаляване на нуждаещите се от болнично лечение", казва той.
"От страна на властите получаваме хаотични мерки, които масово не се спазват, заклинания, а и странни решения - от рода на това, да се допуска публика на един турнир по тенис, който бил особено важен, както и неистови грижи за съдбата на баровете и дискотеките. През юли, в началото на протестната вълна, премиерът (нека му пожелая бързо оздравяване) обоснова нежеланието си да подаде оставка с това, че сегашното правителство е най-подготвено и носи отговорност за това, да изведе страната от здравната и икономическата криза. Сега повтаря, че няма да допусне затварянето на страната. За да не допусне затварянето на страната, правителството трябваше да е в състояние да разработи смислени сценарии за хода на епидемията и да предупреди населението при какви обстоятелства нов локдаун е неизбежен", отбелязва още социологът.
И прави прогноза, която не е особено оптимистична.
"Почти съм сигурен, че, ако продължаваме да не се мобилизираме за борба с тази напаст, още през ноември ще имаме три последователни дни с над 100 починали от инфекцията хора. Ще поеме ли правителството отговорност за загубения контрол над епидемията? Ние самите като граждани в състояние ли сме да осъзнаем какво можем да си причиним, ако продължаваме да се отнасяме лековато към това бедствие? Не е ли време за крайни мерки, в осъществяването на които да се включат всички отговорни институции в страната? Нямам отговор на тези въпроси. Но мисля, че ако проспим още десетина дни, ще извървим пътя до пълна хуманитарна катастрофа", пише още Цветозар Томов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!