Таня Цанева, ЦИК: Партиите да избират членове на СИК, които са изкарали COVID-19

Редактор: Веселин Златков
e-mail: veselin_zlatkov_petel.bg@abv.bg
кадър: bTV
Членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК) са научили от медиите, че членовете ѝ ще бъдат ваксинирани. Затова първият опит за това в неделя се е отложил, разказа в студиото на bTV Таня Цанева от ЦИК.
Районните избирателни комисии (РИК) също ще имат възможност да бъдат ваксинирани, но за съжаление това няма как да стане за комисиите в секциите (СИК), които ще бъдат излъчени и съставени само дни преди парламентарния вот. Цанева обясни, че дори и да се изтегли срока, това едва ли ще помогне.
Представителката на ЦИК призова партиите, които излъчват членовете в секционните комисии, да подбират хора, които вече са преболедували COVID-19 или са ваксинирани.
Общо около 100 000 души ще работят за провеждането на парламентарните избори. Не е обсъждан още въпроса дали трябва да се осигурят по-големи пространства за работа на комисиите, каза още Цанева, като допълни, че все пак по-големият въпрос е организацията.
Не е ясно и дали членовете на подвижните секционни комисии, в които ще гласуват избирателите под карантина, ще носят защитни облекла. Според Таня Цанева, една комисия може по заявка да отиде на 25 адреса в изборния ден. Тя допълни, че все още в ЦИК чакат здравния протокол за провеждането на вота, който трябва да даде отговор на поредица от въпроси за провеждането на гласуването в условия на пандемия.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!