Тайната, която нито един цветар в магазина няма да ви каже: Kак да ухажваме орхидеята, така че да ни радва с обилен цвят!
Най-добре е орхидеите да не се поливат с лейка, а саксиите с растенията да се потопят в кофа с вода или добре да ги овлажните под крана на чешмата.
Поливайте вашата орхидея правилно
За поливането не бива да използвате твърда вода: в нея не бива да има много калций. Ако водопроводната ви вода е твърда, то използвайте дъждовна през лятото или стопен сняг през зимата.
Напълнете с такава вода кофата, поставете в нея саксията с орхидеята.
След известно време извадете съда от водата, оставете настрани, за да изтече излишната вода и поставете растението отново на мястото му.
Такъв начин на поливане има следното преимущество: корените на растенията могат да попият много вода.
При обикновеното поливане тя, без да се задържа, бързо минава през порестия субстрат, пише в.„Уикенд“.
Два пъти в месеца на орхидеите можете да осигурявате и хранителна вана.
За тази цел във водата добавяте специални за орхидеи течни торове. Можете да опръскате и листата с тях.
Излишната вода е необходимо да се излива от подложката. Това е много важно – ако не го сторите, рискувате да загният корените на растението.
И още няколко важни съвета:
Правилното поливане се състои в това саксията с орхидея да се постави в съд с топла вода за 10–15 минути или интензивно да се полее с топла вода от душа, за да проникне водата напълно. И в двата случая след поливането растението трябва да се постави върху решетка, за да може напълно да се изцеди.
Влажността на въздуха, необходима за повечето орхидеи, е 60–80 %. Когато е горещо, те ще се зарадват на пръскането с пулверизатор, което трябва да се прави сутрин или през деня, за да може растението да успее да изсъхне до вечерта.
Орхидеите могат само да спечелят от раздвижването на въздуха (но не от силно течение). Ако в стаята, където се намират, няма естествена вентилация, можете периодично да пускате на слабо ниво вентилатора. Особено важно е това за относително студолюбивите орхидеи като Цимбидиум, които принудително са на горещо. При използването на вентилатор не забравяйте да увеличите поливането.
За цъфтежа си орхидеите се нуждаят от периодично (средно веднъж на две седмици) и балансирано подхранване. Най-добре е да се купи специална тор за орхидеи и да се спазва указанието на опаковката. Не ги подхранвайте с тор за други растения, а също така намалете добавките в период на покой и през зимата.
Пресаждането на орхидеите се налага тогава, когато зелената част на растението прорасне извън саксията. То трябва да се извърши след прецъфтяването или в самото начало на новия растеж. Внимателно извадете растението, като се стараете да не повредите корените. Почистете ги колкото се може повече, а с ножица отрежете изсъхналите или изгнили корени. Вземете съд 1–2 размера по-голям от предишния, насипете на дъното малко от новия субстрат, внимателно наместете растението и го покрийте с останалата част от сместа. Тя трябва да запълни свободното пространство между корените. Леко я притиснете, но не я уплътнявайте излишно. Леко овлажнете и сложете растението на сянка за няколко дни./ zeleno.bg
А в този клип е показано как се пресажда орхидеята:
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!