Тази разделена на две държава показва разликата между комунизъм и капитализъм, посочи Илон Мъск
Кадър ФБ
"Разликата между Комунизъм и Капитализъм е като между Нощта и Деня", посочва Мъск.
Спорът дали системата на капитализма и демокрацията е по-добра от тази на комунизма и диктатурата вероятно ще е вечен.
Разликата между двете е лесна, стига да се погледнат елементарни факти и цифри.
Как да се ориентираме в разликите посочи Илон Мъск в публикация в социалната си мрежа Х.
Той даде за пример Севена и Южна Корея. Там ситуацията наподобява тази между Източна и Западна Европа и Източен и Западен Берлин.
"Луда идея. Да разделим една страна на две - наполовина комунизъм, наполовина капитализъм и да видим разликата след 70 години", посочва той в поста си.
"Разликата е като между Деня и Нощта", казва ясно Мъск и дава сателитна снимка на Корея. Южната част е осветена, виждат се много пътища и градове. Северната тъне в тъма.
Night and day difference pic.twitter.com/7WUaRHeNqt
— Elon Musk (@elonmusk) December 30, 2023
Разделението на Корея на Северна и Южна Корея се случва през 1945 г. след поражението на Япония, която управлява Корея, във Втората световна война. Съединените щати и СССР подписват споразумение за съвместно управление на страната. Линията на разделяне на зоните на влияние между двете суперсили минава през 38-ия паралел. След Корейската война (1950 – 1953) двете нови държави са разделени от демилитаризирана зона.
През 1950 комунистическият север напада юга.
Ким Ир Сен, който се надява по военен път да обедини Корея в една държава, управлявана в духа на комунистическата диктатура. В отговор Съветът за сигурност на ООН взема решение да подпомогне южнокорейците. В обстановката на политика на бойкот, предприета от СССР, ООН с решаващото участие на САЩ, контраатакува и отблъсква войските на Северна Корея до границите на Китай.
Впоследствие нито една от страните няма сигурно надмощие и войната се води с променлив успех за всяка от тях до формирането на 2 корейски държави с ясни граници, разделени от 5-километрова демилитаризирана зона. Мирен договор между САЩ и Северна Корея все още не е сключен, въпреки желанията на последната. Примирието, с което е сложен край на военните действия, става възможно след като през 1952 г. става ясно, че САЩ няма да могат да използват ядрено оръжие, за да съкрушат силите на СССР.
Териториите на двете корейски държави почти съвпадат с тези на двете окупационни зони след края на Втората световна война.
Жертвите са много и от двете страни - оценките са между 3 и 6 милиона души.
Югът обаче успява да запази демократичната си система и днес е една от най-развитите страни в света. Населението й е 51 милиона души. Там е дом на марки като "Киа", "Самсунг", "Хюндай" и други.
Северна Корея запазва авторитарния си режим. Населението й е 25 милиона души. Северна Корея често е обвинявана от редица международни организации в системни нарушения на човешките права, включително мъчения и управление на мрежа от затворнически лагери
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!