Те убиха баща си. Сега Русия се изправя в тяхна подкрепа
В лятна нощ през 2018 г. 57-годишният Михаил Хачатурян вика една по една дъщерите си Крестина, Анджелина и Мария, защото решава, че всекидневната не е достатъчно дорбе подредена. За наказание той ги пръска с лютив спрей, а след това заспива в люлеещия се стол, съобщава Webcafe.bg.
След това трите момичета изчакват малко и го нападат с чук и нож. Михаил се бори няколко минути, но в крайна сметка е убит.
Сега сестрите Хачатурян ще бъдат изправени пред съдебен процес, но междувременно хиляди се обявяват в тяхна подкрепа.
Трите момичета са били обект на домашно насилие и сексуален тормоз от страна на баща си и защитниците им са категорични, че сестрите са действали при самозащита. Над 230 хил. души подписват петиция, която настоява Хачатурян да бъдат незабавно освободени и обвиненията към тях да бъдат снети.
Според тези, които защитават сестрите, руската система е неспособна да помогне на жертвите на домашно насилие. Нещо повече, те са убедени, че властите съвсем умишлено се преструват, че проблемът с побоите и сексуалния тормоз вкъщи не съществува.
Много от подписалите петицията са жени, които са на мнение, че всяка то тях може да се окаже на мястото на Хачатурян и никой няма да й се притече на помощ. Случаят на трите сестри придобива широка популярност във време, в което мерките срещу домашното насилие в Русия стават все по-малко и по-малко. През 2017 г. страната декриминализира голяма част от проявите на домашно насилие и оттогава жалбите за такова стават все по-малко.
Тази стъпка е част от сближаването на властта с Руската православна църква, а президентът Владимир Путин отстъпва все повече под натиска на по-крайните и консервативно настроени духовници. Руската Комисия за семейството, която е част от църквата, смята, че терминът "домашно насилие" е неточен и е продукт на "радикалния феминизъм, който иска да превърне мъжете в жертви".
Сегашното законодателство гласи, че наказанието за някого, който бие член на семейството си, е парична глоба, стига деянието да не се повтаря повече от веднъж годишно
За сметка на това сестрите Хачатурян, в момента на 18, 19 и 20 години, ги грози максимална присъда от 20 години лишаване от свобода. След като убиват баща си, те сами се обаждат на полицията и съобщават за случилото се. Пред властите заявяват, че са убили Михаил при самозащита.
По-късно разследването установява, че това не е вярно, но че момичетата са били системно малтретирани и насилвани от баща си. Майката не живеела с тях. Документите по делото показват, че Михаил е притежавал широк арсенал от ножове, огнестрелни оръжия и няколко пушки, въпреки че е бил с доказано неврологично разстройство.
Съседи на Хачатурян неколкократно са подавали сигнали в полицията и защото са знаели за отношението на бащата към дъщерите си, и защото той ги е заплашвал със саморазправа. В годината преди да убият баща си сестрите са били на училище общо по-малко от два месеца, но училищната администрация също не е реагирала по никакъв начин на случващото се.
Адвокатът на сестрите - Алексей Паршин - казва, че в момента на убийството клиентките му са били под посттравматичен стрес.
По думите му след стореното те са обмисляли да избягат, но са се уплашили от още по-строго наказание. Паршин вярва, че сестрите не са отишли сами в полицията, защото са се опасявали, че животът им ще стане още по-непоносим. Крестина например заявява пред юристите, че предпочита да е в затвора, отколкото да живее с насилник като баща си.
Към момента трите сестри Хачатурян са пуснати под гаранция като им е забранено да общуват една с друга или със свидетели по делото срещу тях. Въпреки че прокуратурата отбелязва, че момичетата са били жертва на домашно насилие и са убили баща си, за да защитят себе си, обвинението настоява те да получат пълната присъда.
За същото настояват редица организации в Русия, начело с "Мъжка държава" - националистическо движение с крайно консервативни възгледи, което вярва, че мъжете трябва да са доминиращият пол в обществото. В борбата срещу домашното насилие те виждат привнесени от Запада идеи, които според тях целят да унищожат традиционното руско семейство.
Броят на руснаците в защита на Хачатурян обаче нараства още по-бързо и лавинообразно.
Альона Попова е активист за правата на жените и организатор на петицията в защита на сестрите. Тя смята, че в страната ситуация, при която момичета живеят с баща насилник, никак не е рядкост.
По данни на руската алтернативна медия "МедиаЗона" за периода от 2016 до 2018 г. над 2500 жени са обвинени в убийство или непредумишлено убийство на член от семейството си вследствие на домашно насилие. Според Human Right Watch в случая на Хачатурян категорично става въпрос за самозащита.
Протестиращите, които застават зад сестрите, са на мнение, че във всяка нормална държава момичетата щяха да са в клиника за психотерапия или друга подобна институция, а не заплашени със затвор. Демонстранти се събират както в центъра на Москва, така и пред руските посолства в редица държави. Те държат плакати с надпис "Аз/ ние сме сестрите Хачатурян".
Всичките те виждат едно общество, в което изборът на много жени е или да умрат, или да се превърнат в убийци на насилниците си.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!