"Телеграм" няма и една стотинка печалба от създаването си насам и никога не е бил печеливша компания
Кадър Нова тв
Разликата между другите технологични гиганти, които генерират трилиони печалби на пазарен принцип е доста съществена.
За разлика от "Фейсбук", "Гугъл", "Вайбър" и други “Телеграм” никога не е била печелишва компания.
За миналата година дълговете ѝ са 530 млн. долара.
И за първите 8 години на съществуването си “Телеграм” официално няма и стотинка печалба. Реклами се появиха чак през 2021 г., като основно се промотират криптовалути и фалшиви новини.
Дуров твърди, че до 2021 г. е поддържал съществуването на “Телеграм” от собствения си джоб. Въпреки това през 2018 и 2021 г. той събра 2,5 млрд. долара за създаването на криптовалута, която да покрие дълговете на компанията.
След като не получи разрешение за финансови трансакции обаче, трябваше да върне парите. Сред инвеститорите през 2018 г. за този проект на Дуров се появиха имената на Роман Абрамович - руски милиардер и бивш собственик на “Челси”, инвестирал 17 млн. долара, пише 24 часа. 10 млн. долара пък получил от Сергей Солонин, основателя на руската платежна система Qiwi. А близкият до Владимир Путин олигарх Давид Йакобашвили, който бил наказан от украинското управление за близостта му до режима на Путин е инвестирал в криптовалутата на Дуров. През 2021 г. VTB Capital пък инвестирала над 1 млрд. долара в дългови бонове на “Телеграм”. 60% от банката са собственост на руската държава, а я управлява Андрей Костин - дясната ръка на Путин от над 20 години. Още в https://www.24chasa.bg/mezhdunarodni/article/18796726
Арестът на основателя на Telegram Павел Дуров във Франция осуети плановете му за първично публично предлагане на платформата през следващите две години, пише Профит.
Преди това Дуров твърдеше, че е получил оферти за компанията, които я оценяват на 30 млрд. долара.
Но набор от финансови отчети, подадени на Британските Вирджински острови, където е юридическото седалище на Telegram, показват, че компанията е имала приходи от едва 342 млн. долара и е реализирала нетна загуба от 259 млн. долара през 2023 г..
Това прави малко вероятно Telegram да струва 30 млрд. долара. Fortune се свърза с компанията за коментар, но не получи отговор.
Основните моменти от финансовите отчети на Telegram, получени от Financial Times, включват:
1. Приходи: 342 481 000 долара
2. Нетна загуба от 259 275 000 долара след разходите за развитие и оперативните разходи
3. Продажбите от „интегрирания портфейл“ на Telegram за криптовалути се равняват на 130 000 000 долара
4. Премиум абонаментите носят 94 093 000 долара
5. Рекламата е на стойност 70 572 000 долара.
6. „Премиум достъпът“ до на Telegram е 30 000 000 долара.
Забележително е, че бизнесът на Telegram с криптовалути е по-голям от всяка друга линия на приходи, отбелязва Fortune.
Платформата продава крипто портфейли и „колекционерски предмети“ като потребителски акаунти и персонализирани телефонни номера в замяна на Toncoin – криптовалута, разработена от Telegram.
В баланса си компанията посочва като активи:
1. Дигитални активи 399 196 000 долара
2. Парични средства: 170 850 000 долара
Отново забележителният факт е, че криптоактивите на Telegram са по-големи от паричните ѝ наличности.
Отчетът за приходите и разходите на платформата също е необичаен, тъй като съдържа раздел „преоценка на дигитални активи“, кото добавя приходи в размер на 502 000 долара. Обикновено промените в стойността на активите се записват в счетоводния баланс.
Компанията също така записва допълнителна печалба от дигиталните си активи в размер на 85 996 000 долара като раздел „който няма да бъде прекласифициран в печалбата или загубата“.
Понастоящем основателят на Telegram Павел Дуров е пуснат под гаранция от 5 милиона евро от френските власти, но няма право да напуска страната.
Обвиняем е за допускане на „незаконни трансакции“ в Telegram, както и за допускане на „разпространение в организирана група на изображения на непълнолетни лица в детска порнография“, трафик на наркотици, измама и пране на пари.
Според AFP, ако обвиненията бъдат доказани, е заплашен от 10 години затвор и глоба от 500 000 евро.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!