Титаник се разпада на дъното на океана

22.08.2019 / 14:09 3

Останките на "Титаник" са в лошо състояние. Докато някои части от останките са в изненадващо добро състояние, други безвъзвратно вече са изгубени в океана. Особено силно е гниенето на десния борд от каютите на офицерите. Това установи международен екип, направил пет гмуркания до най-известния кораб в света за пръв път от 15 години, предаде Би Би Си, цитирана от bnt.bg.


"Титаник" се намира на дъното на Атлантическия океан, на дълбочина от 3800 метра и на около 600 километра от бреговете на канадската провинция Нюфаундленд. "Ваната в банята на капитана е любима снимка на ентусиастите, които изучават кораба. Нея вече я няма. Цялата палуба от тази страна се руши, като гниенето само ще се засилва", казва историкът Паркс Стивънсън. Според него следващият етап от разрухата на "Титаник" ще е сриването на част от покрива на кабините на носа, което ще закрие изгледа към вътрешността на кораба. Силни океански течения, корозия на сол и бактерии, които ядат метал, атакуват кораба.

"Титаник се завръща към природата", добавя Стивънсън. Експедицията е направена със спускаем апарат с дължина 4,6-метра и височина 3,7 м от същия екип, достигнал до най-голяма дълбочина в Марианската падина. Навигирането около останките е било трудно заради лошото време в Атлантическия океан и силните подводни течения. Презокеанският лайнер "Титаник" потъва по време на първия си трансатлантически рейс в нощта на 14 април срещу 15 април 1912 г. в северната част на Атлантическия океан в резултат от сблъсък с айсберг.

Потъва за 2 часа и 40 минути. В момента на катастрофата на борда му се намират 1316 пасажери (пътници) и 891-членен екипаж или общо 2207 човека. От тях се спасяват 705, а 1502 загиват. Корабокрушението на лайнера е най-голямата по численост на жертвите морска и транспортна катастрофа в историята на корабоплаването по това време. Понастоящем, или точно век след катастрофата, потъването на "Титаник" по брой на жертвите е петата в историята по трагизъм морска катастрофа.

"Титаник" е бил вторият кораб от проект за построяването на три, най-големи за времето си кораби - всеки с водоизместимост 66 хил. тона. Имал е 11 палуби и е суперлуксозен - ресторанти, барове, зимни градини, салони за танци, гимнастически зали, алеи за разходки, включително площадки за ролкови кънки и турска баня. За забавление на пътниците му се грижели и 25 професионални музиканти. Разстоянието между двата бряга на Атлантика е трябвало да бъде преминавано за 5 денонощия. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
14
29
kris (преди 4 години)
Рейтинг: 336130 | Одобрение: 53475
Само Нексуса ще го извади тоя кораб.....изяжда 2 кила чесън, изпърдява се вътре и кораба полита нагоре от ужас....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
2
Уйо (преди 4 години)
Рейтинг: 43324 | Одобрение: 7899
На тази дълбочина океанските течения са изключително бавни и могат да се отчетат само с прибори, така че не може да се каже, че са причина за разпадането на метала. Разтворен кислород във водата на тази дълбочина почти няма и стоманата/желязото не ръждясва (ръждата е хидратиран железен оксид, а без кислород няма как да се получи). Кораба се разпада, основно защото стоманата се яде от бактерии, а и доста активната там напоследък човешка дейност (нищо, че е дълбоко) също допълнително допринася за разрушаването му. То дори го пише в статията: любимото място на ентусиастите било банята на капитана. Просто присъствието им там (не на хората естествено) е пагубно за кораба. Трябва да се въведе забрана на всеки който има пари и желание да спуска дълбоководни апарати там.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама