Топ климатолог: Циганско лято до октомври

28.08.2015 / 17:02 1

"Монитор"

Доц. Георги Рачев е преподавател по синоптичен анализ и синоптична климатология в Софийския университет “Св. Климент Охридски”

Специалист в областите възобновяеми енергийни ресурси и качество на атмосферния въздух

Прогнозите му се реализират почти на 100 процента

 

Автор е на десетки научни статии и трудове

 

- Доц. Рачев, какво ни предстои през септември след горещото лято? Да очакваме ли пак проливни дъждове?

 

- Никой не успя да предвиди проливните дъждове. Прогнозите бяха за леко и краткотрайно захлаждане, но то продължи от 18 до 23 август, при това в половината България на 20-и и 21-ви температурите едва достигаха 20 градуса – твърде студено за лятото.

 

Ще посрещнем есента с доста летни температури. Виновен за това ще е антициклонът с красивото име Джесика, който е над България. Благодарение на него за седем-осем дни ще имаме перфектни следобеди и приятно топли температури по обяд. Така ще продължи до 6 септември, когато ако се осъществят прогнозите, ще имаме кратко захлаждане от 5-8 градуса в рамките на три дни. Място за притеснение няма. Идния месец няма да имаме особена нужда от чадъри, тъй като той ще е топъл и сравнително сух спрямо миналогодишния. Същото се отнася и за октомври. Есента се очертава топла с малко по-високи температури.

 

- Да не прибираме сандалите и до средата на октомври, така ли?

 

- Може и със сандали, но ще ни е малко трудно с тях в някои от дните с кратки валежи. Утрините ще са сухи и прохладни – 15-18 градуса, но температурите ще се покачват бързо, ще бъде топло, а на места и горещо, а във вечерните часове отново ще е прохладно, но приятно за една бира на открито. Ще си отдъхнем от горещините и вече ще можем да спим добре.   

 

Не бива да забравяме обаче, че настъпва есенният сезон, светлата част на деня намалява за сметка на тъмната, докато на 22-23 септември денят и нощта ще се изравнят по време. Нататък ни чака по-хладно, макар и не студено време.

 

- Но пък градушките ни прескочиха, или греша?

 

- Приключихме с градушките. Рядкост е те да се появят през месец септември. Очакваме това опасно метеорологично явление чак през април и май догодина. По-опасни през есента за селското стопанство са сутрешните слани. При прогнозата за по-топъл месец се очаква те да започнат в края на септември.

 

- Въпросните слани ще създадат ли проблеми на реколтата?

 

- Не, тъй като не се очаква те да са много интензивни, а дотогава селските стопани ще имат възможност да я приберат.

 

- Метеоролозите не познаха за краткото захлаждане, което се оказа малко повече от седмица. Защо не излязоха прогнозите?

 

- Защото всяка една прогноза има вероятностен характер. Ако имаше някой, който да познава времето на 100 процента, той щеше да е нает от държавните институции или да си има личен институт в Лондон или Шанхай и да търгува от там с информация в цял свят. Засега няма човек на земното кълбо, който да е наясно с времето. Вероятността винаги крие риск да се реализира и друг сценарий. Затова, когато говорим за прогноза и казваме прогнозата за есента – малко по-топла и бедна на валежи, това означава вероятност над 70 процента, но остават едни 30 на сто, в които могат да се развият и други сценарии, например да е малко по-студена.

 

Понякога се правят свободни прогнози, но напоследък излезе една официална, която обаче се преекспонира. Един от климатолозите на НАСА – Бил Пацърт, твърди, че заради изключително силната проява на топлото океанско течение Ел Ниньо в Източната част на Тихия океан зимата в Европа ще бъде много студена. Той дори нарича очаквания феномен Годзила”, а някои негови колеги са го кръстили от сега Брус Ли. Самият феномен е регистриран като Ел Ниньо, но ако се възприеме някое от допълнителните наименования, занапред науката ще знае по имената, че става въпрос за феномена, проявен в една или друга година.

 

За разлика от Бил Пацърт други метеорологични центрове дават прогноза, че тази зима ще бъде малко по-топла от зимите през последните няколко години. За България тя ще наподобява миналогодишната, но с една идея по-мека, с повече валежи от сняг във високите части на планините. 

 

- Кога ще се появи феноменът Ел Ниньо?

 

- Очаква се в началото или в средата на декември да достигне максималните си стойности. Тогава ще се излее огромно количество топла вода в океана около Перу и екватора. В резултат ще се наруши общата атмосферна циркулация.

 

- Откъде ще дойде топлата вода?

 

- Тя се измества от Индонезия и източните брегове на Австралия и се устремява към Южна Америка. Феномени като Ел Ниньо се появяват в период от 2 до 5-7 години. Смята се, че максимумът му през 2015-а ще бъде толкова значителен, че ще съперничи с най-ярко изразения Ел Ниньо през 1997-1998 г. Доказано е, че този феномен влияе върху валежите по Тихоокеанското крайбрежие на Южна Америка, води до сухо време, пожари в Индонезия, докарва влага и хлад по южните брегове на Северна Аме­рика, например във Фло­рида. Същевременно той ще докара проливни дъждове в Калифорния, но това е добре, тъй като от три години този щат страда от суша и много горски пожари със загинали хора. 

 

- Как се чувства влиянието на Ел Ниньо в Европа?

 

- Когато той се появи, независимо дали е по-умерен или по-силен, в Северна Европа става по-хладно, но няма пряка връзка с времето и климата в България.

 

Причината е, че се разрушава установеното статукво на съществуващата атмосферна циркулация и това неизбежно се чувства и в нашата страна, но не фатално, нито с осезателни разлики в температурата. След месец-два, когато стане ясно по-точно какъв ще бъде интензитетът на Ел Ниньо и дали той действително ще се превърне в Годзила, ще имаме и по-ясна прогноза за България.   

 

- На две-три години някоя религиозна общност или учение започва да чака свършека на света или някакъв катаклизъм. Тази есен един от клоновете на ню ейдж чакат някакво възкресение. Имаме ли основание да се страхуваме?

 

- Няма нищо научно в тези работи. Не бива да им вярваме. И миналата година едни чакаха свършека на света. Дори даваха апокалиптични прогнози, защото щъркелите си отивали по-рано, пчелите събирали повече мед, а осите жилели по-люто. Оказа се, че преживяхме една нормална, сравнително мека и топла зима без катаклизми. Нещо повече - тя дори беше по-топла от обичайното за сезона. Затова живейте спокойно! Няма ясно осъществена връзка между определени събития и това, което ни предстои. Много трудно е да се надникне в бъдещето – нещо, което човечеството всякога е мечтало да може.

 

Със сигурност ще ви кажа, че от 1 и 3 септември температурите в цялата България ще надминат 30 градуса, на места ще достигнат дори 35. Най-горещо ще е през първите два дни на идния месец. Между 6-и и 9-и ще има леко захлаждане, предполагат се и достатъчно количество валежи. След това ни очаква едно нормално есенно време.

 

- Защо става така, че синоптиците правят убедително едни прогнози, а се случва точно обратното?

 

- Това, което аз ви казвам, е с вероятност над 80 процента. Колкото до несбъднатите прогнози, случва се и специалистите да сгрешат. Става въпрос за природа.

 

Дори американското На­­ционално управление на океанските и атмосферните изследвания, което е световен авторитет в сферата на климатичните прогнози, наскоро допусна голяма грешка в очакванията си за времето.

 

- Понякога през есента има и гръмотевици. Това лято 4-ма станаха жертви на мълнии, а през миналото, когато валежите и бурите бяха повече, нямаше. Какво е обяснението?

 

- Това лято нямаше нищо общо с миналогодишното. Тогава имахме гръмотевица до гръмотевица и много дъждове. Сега стана така, че при незначително по-малко бури, имаме 4 жертви. Причината е, че българинът не знае най-елементарните правила как да опази себе и околните от природни бедствия.

 

Загиналите двама в Априлци са се скрили под една върба и запалили по цигара в очакване бурята да отмине. Само дърво в планината или на полето увеличава няколко хиляди пъти риска върху него да падне мълния. Оказва се, че нито къщата на загиналия в Пловдив, нито сградите около нея са имали гръмоотводи. Но пък, ако тя е имала сателитна чиния или антена, тя се е явила реална връзка на мълнията с постройката. Овчарчето на полето е било ударено, тъй като не се е скрило.

 

- Как да се опазим от мълнии при буря?

 

- Сега в новите квартали задължително се строи с гръмоотводи. Редно е и хората да сложат такива съоръжения върху къщите си. Именно заради насищането с тях градът е най-безопасен при бури. Ако мълниите ви сварят в морето, излезте веднага от водата, но не влизайте под чадъра, а се отдалечете от брега. Когато сте в планината или в открита местност, трябва да клекнете ниско до земята и да изчакате онези гръмотевици, които не са в облака (те са безопасни), а насочените от облака навън.

 

- Ако човек е на път с автомобил и го застигне буря с гръмотевици, какво да прави?

 

- В никакъв случай да не напуска автомобила, а да изчака гръмотевичната дейност да отмине. Ние сме защитени в колата, тъй като при удар на мълния токът ще потече по каросерията и през мокрите гуми ще отиде в земята. Излезем ли навън, шансът да ви удари гръм нараства няколко десетки хиляди пъти.

 

- Твърде страшно наистина.

 

- Страшно е, но не е казано, че непременно ще има бури с гръмотевици и мълнии. Със сигурност обаче ще се радваме на едно хубаво и продължително циганско лято до средата на октомври. 

Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!              


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
2
iTechnology (преди 8 години)
Рейтинг: 3603 | Одобрение: 1053
Глобалното затопляне... Усмивка

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама