Този район в България бълва най-много отрова във въздуха

31.01.2024 / 09:33 2

Кадър ФБ

Заболяванията, причинени от мръсен въздух, са причина номер 1 за смъртност в България.

Именно това е причината страната ни да оглавява класациите за най-висока смъртност.

България може да спаси живота на 3600 души на Балканите и да спести 10 млрд. евро разходи за здравеопазване, ако се освободи от зависимостта си от въглищната енергетика през следващото десетилетие. Това сочат данните от анализ на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), цитира Нюз.бг.

Прогнозите са направени по искане на "Грийнпийс". Те дават информация за здравните разходи за лечение на заболявания, причинени от замърсяването от въглищните централи в периода 2023-2038 г. Анализът, основан на компютърно моделиране, включва щети като преждевременна смърт, хоспитализации, астма, бронхит, преждевременни раждания и недоносени новородени, както и интелектуални загуби и пропуснати работни дни. Проучването за първи път изчислява тези щети в бъдеще време и показва колко смъртни случаи, заболявания и икономически разходи могат да бъдат предотвратени.

Според проучването, България произвежда около 40% от електроенергията си от нискокачествени лигнитни въглища. Те имат високо съдържание на прах и сяра, които се изхвърлят в атмосферата при горене.

При контакт с други молекули във въздуха серният диоксид също се трансформира във фини прахови частици, казват експертите. Голяма част от замърсителите са в Маришкия басейн.

Повечето централи не отговарят на изискванията за ограничаване на вредните емисии, включително държавната ТЕЦ "Марица-изток" 2, най-голямата въглищна централа на Балканите.

Чрез симулация на разпръскването на фини частици учените доказват, че те разпространяват не само във въглищните региони, а в цялата страна. ФПЧ могат да останат в атмосферата около две седмици и не познават граници. По тази причина засегнати от въглищните емисии са дори съседни страни - Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Така българските тецове влошават качеството на въздуха и здравето на милиони хора на Балканите.

Високите нива на замърсяване от тецовете причиняват смъртта на около 333 души годишно, сочат още данните в изледването. Вдишването на замърсен въздух засяга буквално всеки орган в човешкото тяло.

България вече е платила значителна цена за своето замърсяващо въглищно производство. За периода 2016-2020 г. тя възлиза на близо 12 млрд. евро, според предишен анализ на CREA. Смъртните случаи и другите нелетални заболявания струват на държавата средно 742 млн. евро всяка година. Това са 0,9% от БВП на България. Сумата е сравнима с бюджета за отбрана на държавата - 1,3 млрд. евро или 1,5% от БВП за 2022 г.

По думите на Десислава Микова, ръководител на кампанията "Климат и енергия" на "Грийнпийс" - България тези разходи не са включени в цената на енергията, нито се вземат предвид при стратегически решения за бъдещето на България. Серия правителства наблюдаваха с широко затворени очи този здравен катаклизъм. Енергийният преход към възобновяеми източници вече е в ход и очакваме изпълнението на националните обещания да включва съвременните решения - за по-качествен живот, здраве, достъпна енергия, по-устойчива икономика и обитаема планета.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
4
cron1 (преди 3 месеца)
Рейтинг: 84982 | Одобрение: -8713
Веднага ги затворете тия замърсители! Гняв
Марио Кроненберг
3
1
гарфилд (преди 3 месеца)
Рейтинг: 54438 | Одобрение: 17428
Скрийте се бе,смешници.Да таковам и вас и доклада ви.Гняв

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама