Тръмп готви балтия за България, засяга хиляди работни места

21.01.2025 / 11:54 2

Пиксабей

Що се касае до България и Европа Тръмп каза, че ще наложи мита на всяка държава, която има излишък в тяхната търговия. България е една от тези държави и внася тук около 1,3 милиарда стоки, а САЩ три пъти по-малко – около три пъти по-малко. Това са хиляди работни места в България и това е една директна заплаха за България. Това каза в предаването „Тази сутрин“ проф. Асен Асенов, доктор по икономика и преподавател в университета във Вашингтон.

По думите му с това американският президент цели да се спре изтичането на работни места към Азия, Европа, Германия, Канада и Мексико.

„С всичките тези държави САЩ имат дефицит. По-голямата цел е да се принудят всички тези компании да изнесат производството си в САЩ, като им е обещано да не плащат мита, да имат по-малко регулации и по-евтина енергия“, обясни професорът.

Според Асен Асенов освен Мексико, застрашена от бъдещите решения на Доналд Тръмп ще бъде и Канада.

„Веднага реагираха министъра на външните работи на Канада и министъра на финансите по повод указите. Първото, което предизвика реакция е, че се въвежда извънредно положение по границите с Мексико, но заплахата, че подобно положение може да бъде въведено с Канада е реално. Тези 30 минути в Овалния кабинет бяха съпътствани с една импровизирана пресконференция. Един от въпросите беше „Какво стана с митата“ и той каза: „Почакайте до 1 февруари, тогава Канада ще има 25% мита“, посочи проф. Асенов.

Той коментира и предупреждението в последната реч на Джо Байдън, насочено към „техноолигарсите на Америка“.

„Опасност има от концентрация на огромна икономическа власт в ръцете на малко хора, но ако искате да направите технологичен пробив – необходими са инвестиции. Ако искате да направите бързи промени, трябва ви подкрепа от богатите хора. Имаше една тъжна картина – големите технократи бяха на топло вътре в Капитолия, а най-горещите поддръжници на Тръмп бяха отвън на студа“, отбеляза преподавателят.

„Дигиталните валути ще са едни от нещата, които ще движат новата икономика, неизбежно е. Ако САЩ искат да запазят лидерството си във финансовия свят, трябва да станат криптостолица, но срещу това има много съпротиви, защото дигиталните валути означават, че държавата ще има тотален контрол над всяка една трансакция“, коментира още проф. Асенов.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
1
0
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 638713 | Одобрение: 126183
Мистър Боб, нямаш си на представа какъв е стокообменът между САЩ и Канада като едно от най-важните стоки е ядреното гориво за реакторите.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
0
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 232918 | Одобрение: -2102
И какво ще обмитява на Канада,кленовия им сироп ли? И как ще минават стоките от Аляска през Канада,особено през зимата по леда на океана ли? Дрън -дрън,а може още след седмица да му спретнат импийчмънт.Войната в Украйна спря ли? И кои са стотиците работни места в БГ? Освен разни "посушковци" ,но и те са в частни програми...

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама