Трети ден издирват мъж, потънал с джет в язовир "Доспат"

03.08.2026 / 14:06 0

Пиксабей

Вече трети пореден ден продължава мащабната спасителна операция във водите на язовир „Доспат“, където се издирва мъж, паднал от джет и потънал във водата.

В акцията са впрегнати всички налични ресурси на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“,  специализирани водолазни екипи от Смолян и Пловдив, полицейски служители и местни доброволци с лодки, предаде БГНЕС.

Търсенето се извършва при изключително тежки условия. Чашата на родопския язовир е известна със своите стръмни прагове, голяма дълбочина (на места надхвърляща 40–50 метра) и много ниска температура на водата в дънните слоеве, което ограничава времето за безопасен престой на водолазите под вода.

За да се оптимизира процесът, в издирването е включена и специализирана подводна техника. 

Трагичният случай се разигра през почивните дни, когато мъжът е управлявал джет във водите на язовира в близост до един от популярните ръкави за отдих.

Според първоначалната информация при извършване на рязък маньовър или загуба на управление с висока скорост, водачът е паднал във водата. По думите на очевидци, мъжът не е успал да изплува на повърхността и е потънал за броени секунди.

Сигналът на спешния телефон 112 е подаден незабавно от хора на брега. Първи на помощ с частни лодки са се притекли къмпингъри и рибари в района, но поради голямата дълбочина и липсата на точна видимост, опитите им да открият пострадалия са останали без успех.

Във връзка с инцидента от МВР и „Пожарна безопасност“ за пореден път призовават за спазване на правилата при ползване на плавателни средства и джетове във вътрешните водоеми - носенето на спасителна жилетка е задължително, независимо от плувните умения на водача; използване на осигурителен шнур, който изключва двигателя на джета при падане, и спазване на дистанция от бреговата ивица, плаващите съоръжения и зоните за къпане.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама