Турски лекари разработват спрей, който да унищожава вируса за минутка
Снимка Pexels
Учените са работили върху създаването на разтвор с антивирусни свойства оше преди началото на пандемията.
Ето какво правят в момента:
Според екипа, разработил спрея, разтворът предотвратява възпроизводството на бактерии и вируси, съобщава турският вестник „Дейли сабах“.
Д-р Ахмет Юмит Сабанджъ, един от учените, работили по разработката, посочва, че при изследванията, проведени от екипа, било установено, че разтворът убива вируса в устата и носа и така се спира навлизането му в клетките. По думите му, ако разтворът може да предотврати заразяване, той може да е добро средство за защита.
Проф. д-р Шехиме Гюлсюн Темел, друг от екипа учени, изтъква, че с изследванията било доказано, че разтворът убива вируса за минута и не уврежда епителните клетки на мукозните мембрани, а дори има лечебен ефект върху тези клетки.
Учените са работили върху създаването на разтвор с антивирусни свойства преди началото на пандемията, но след избухването й са се фокусирали специално върху разработването на продукт, който да унищожава коронавируса SARS-CoV-2.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

