Турски журналист получи 3 г. затвор за съобщение за загинал прокурор
Снимка Булфото
Редакторът от турския опозиционен в. „Джумхюриет” Огуз Гювен беше осъден на 3 години затвор заради съобщение в Twitter за гибелта на прокурора Мустафа Алпер, съобщи телевизионният канал NTV, цитиран от БГНЕС.
Алпер разследваше участието на организацията ФЕТО на опозиционния ислямски проповедник Фетуллах Гюлен в опита за държавен преврат в Турция през юли миналата година.
През май 2017 Алпер беше блъснат от камион. В Twitter в. Джухюриет” първоначално съобщи в шеговит стил, като използва израза „камион отнесе прокурора”.
Минута по-късно това съобщение беше свалено и заменено с друго, в което се съобщаваше за „трагичната гибел на прокурора в ужасно ПТП”.
Гювен заяви пред съда, че първото съобщение е било публикувано от негов колега, но съдът прецени, че той отговаря за акаунта на вестника в Twitter и затова той носи вината.
Според присъдата Гювен е пропагандирал тероризма и се опитвал да създаде в турското общество негативно възприятие на борбата с ФЕТО.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

