Турция може да не е единствената страна пред валутна криза
Pixabay.com
Турция може да не е единствената страна, изправена пред валутна криза, предвид вероятността от по-високи лихви в САЩ, заяви популярният инвеститор в развиващите се пазари Марк Мобиус.
В интервю за CNBC Мобиус беше попитан дали рязкото обезценяване на турската валута може да се разпространи и към други държави. Неговият отговор беше: “Да, разбира се, че може”, пипе profit.bg.
“При по-високи лихви в САЩ, всичките тези държави, които имат дългове в долари, ще бъдат засегнати,” заяви инвеститорът, който е един от основателите на инвестиционната компания Mobius Capital Partners.
Турската лира поевтиня до рекордно ниско ниво тези дни, след като президентът на страната Реджеп Ердоган защити спорната политика на централната банка да намалява лихвените проценти в условията на двуцифрена инфлация.
Мобиус обаче не конкретизира кои други държави са уязвими на валутна криза. Според него обаче добрата новина е, че от азиатската финансова криза през 1997 г. много развиващи се държави са поемали повече дълг в местна валута.
В публикуван по-рано през седмицата анализ на инвестиционната банка Nomura се посочва, че четири развиващи се държави са изложени на най-голям риск от валутна криза и това са Египет, Румъния, Турция и Шри Ланка.
Редактор "Екип на Петел", "За нас"
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

