Туск остро критикува заплахите на Ердоган да отвори границите към Европа за бежанци

11.10.2019 / 14:04 0

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск остро критикува турския президент Реджеп Ердоган за заплахата да изпрати милиони сирийски бежанци в Европа, предаде агенция Ройтерс. Туск окачестви турската операция в Северна Сирия като дестабилизираща региона.


Председателят на Европейския съвет е на посещение днес в Република Кипър, където разговаря с президента Никос Анастасиадис. След разговорите Туск посочи, че едностранната военна операция на Турция буди сериозна тревога и трябва да бъде прекратена, а опасенията на Анкара на тема сигурност трябва да бъдат разрешени чрез политически и дипломатически средства.

"Военна интервенция само ще влоши нещата. Вместо да създаде стабилност, тя ще предизвика още по-голяма нестабилност в целия регион, като ще влоши положението на цивилните, ще причини нови разселвания и ще застраши напредъка, постигнат от глобалната коалиция срещу ДАЕШ" (Ислямска държава), каза Туск.

В реч вчера турският президент критикува реакциите в ЕС по повод операцията на турската армия в Северна Сирия. "Ей, Европейски съюз! Не може да окачествяваш нашата операция като инвазия", заяви Ердоган. "Тогава ние ще отворим границите и ще изпратим 3,6 милиона бежанци", заплаши турският президент.

Доналд Туск коментира днес: "Турция трябва да разбере, че нашата основна тревога е, че техните действия могат да доведат до друга хуманитарна катастрофа, което ще бъде неприемливо". Председателят на Европейския съвет каза още, че ЕС няма да приеме бежанците да бъдат използвани като оръжие за шантаж.

Съгласно споразумение между ЕС и Турция от март 2016 г. съюзът отпусна милиарди евро на Турция, а в замяна Анкара трябва да възпира миграционния поток към Европа. Турция казва, че парите се отпускат твърде бавно и са незначителна част в сравнение с 40-те милиарда евро, които твърди, че е похарчила за бежанците.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама