Учен предупреди: Ветропарковете в Черно море може да се окажат скъпи и неефективни заради слабия вятър и рязката дълбочина

10.04.2024 / 16:05 7

Кадър Блумбърг

Избирането на работещ и ефективен вариант за изграждане на вятърни турбини в Черно море е много трудно. Това се дължи на преобладаващо слабия вятър, рязката промяна в дълбочината на дъното и морските бури, характерни за Черно море. При нас средните ветрове са до 8 м/с, докато в Северно море са 9-9,6 м/с. Тази разлика в скоростта би довела до по-малко генерирани мощности. Стандартните методи за поставяне на такива мощности не са приложими тук заради дълбокото дъно, което остава няколко варианта, един от които плаващите платформи, които са по-скъпи, това коментира доц. д-р Николай Марков, ръководител Центъра по хидро и аеродинамика, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

Още е рано за заключение дали изграждането на вятърни турбини в Черно море е възможно и ефективно, като учените сега се фокусират върху избора на процедура, с която да стигнат до това заключение, каза Марков. Процедурите в сектора са разработвани с години, като целят да намалят риска за всички страни. Въпросът е на каква цена и какви усилия ще са нужни за изграждането на мощностите в Черно море.

Гостът обясни, че избирането на работещ и ефективен вариант за Черно море е много трудно, заради няколко фактора. Факторите включват: преобладаващо слаб вятър спрямо други морета, също така дъното много бързо става дълбоко, а на трето място Черно море е характерно със силни бури, които затрудняват проектирането и поддържането на тези съоръжения.

"Такива мега проекти се разделят на пет фази, като първата е да се оценят възможностите, ресурсите и лекотата на достъп до ресурсите. В нашия случай ресурсът не е толкова добър, колкото в северните морета и лекотата на достъпа не е толкова добра заради дъното и силните бури в Черно море. При нас средните ветрове са до 8 м/с, докато в Северно море са 9-9,6 м/с. Разликата изглежда малка, но мощността е пропорционална на скоростта на вятъра на трета степен, което означава, че 12% по-слаб вятър ще доведе до 50% по-слаба генерирана мощност.“

Стандартното проектиране на офшорни вятърни турбини се прави със забиване на цилиндрична основа в дъното. Този метод в Черно море е невъзможен заради големите дълбочини. Тук са възможни други методи за статично поставяне или плаващи платформи. При поставянето на такива мощности трябва да се осигури сигурност при големите вълни в Черно море. Плаващите платформи са нова технология, като те не са усъвършенствани и могат да костват повече от предвидения ресурс. Гостът обясни, че според статистики изграждането на плаващите платформи е около 50% по-скъпо от стандартния метод.

Според госта ВЕИ компаниите рядко черпят опита за изграждането на подобен тип съоръжения, натрупан от петролните компании. Той допълни, че ако вятърните турбини в Черно море не бъдат изградени правилно и има нужда от харчене на допълнителен ресурс за поддръжката им, то това ще се отрази на данъкоплатеца. Качеството на изследванията, които се провеждат, е гарантирано с процедурите, които изискват множество независими проверки преди да се започне работа.
 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Серж (преди 7 месеца)
Рейтинг: 200077 | Одобрение: 39252
Колко такива центъра изброи в цитата? И колко национални центъра по хидро и аеродинамика към БАН, знаеш? Ако имаш предвид варненският, то той се води Институт по корабна хидродинамика...Не че разликите межди хидро и аеродинамиката са кой знае, колко големи де...Законите са едни и същи. Уравненията и моделите тоже... Само флуидът е с различна плътност и вид на агрегатното състояние, оттам и коефициентите в уравненията са малко по-различни и крайните резултати също...8-) Има в динамиката на флуидите един сборник от задачи на Бат и Челидзе...УНИКАЛНА СВИНЩИНА!!!Болест Задачите са еднакви за хидро и аеродинамиката, само трябва да не забравяш за кой флуид ги решаваш! Обикновено преподавателите предупреждаваха защото имаше много спорове със студенти, които иначе си бяха решили верно летучката, но за другия тип флуид и естествено резултатът е различен...Усмивка
0
3
MrBean (преди 7 месеца)
Рейтинг: 151581 | Одобрение: -1679
Точно така,но се отнася до твоите роднини чукча. Центрове дал Господ,прочети пак. И този в кой от тях работи.
3
1
Серж (преди 7 месеца)
Рейтинг: 200077 | Одобрение: 39252
Очевидно е, че си много далеч от тази материя и както винаги мнението ти е крайно негативно и некомпетентно! Има интернет! Пишеш там, каквото те интересува и получаваш информация! Но...Руснаците правилно са го казали - Чукча писатель! Чукча не читатель!...Ето ти информация от официален източник, какъв е този "незнаен център":  "...Центърът по хидро- и аеродинамика е национален научноизследователски център за фундаментални и приложни изследвания, провеждани посредством методите на физическо и числено моделиране и предназначени за решаване на научни и практически задачи в областта на корабната хидродинамика, аеродинамиката, водния транспорт, океанското и бреговото инженерство, екологията, националната сигурност и отбраната и др. в полза на обществото. От 2010 г. Центърът е териториално обособено звено в състава на Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. А. Балевски“ с Център по хидро- и аеродинамика www.ims.bas.bg към Българска Академия на Науките www.bas.bg..."
1
3
MrBean (преди 7 месеца)
Рейтинг: 151581 | Одобрение: -1679
Мноого обичам експерти с титли незнайно от какъв център. Не може да кажеш на черното бяло,но в БГ всичко е възможно.
3
1
ас (преди 7 месеца)
Рейтинг: 158528 | Одобрение: 24898
"Той допълни, че ако вятърните турбини в Черно море не бъдат изградени правилно и има нужда от харчене на допълнителен ресурс за поддръжката им, то това ще се отрази на данъкоплатеца" готов съм да заложа пари че ако мине тази глупуст ще се направи нарочно по този начин за вземат едни допълнитени пари.
2
4
cron1 (преди 7 месеца)
Рейтинг: 103114 | Одобрение: -10176
Не е вярно - винаги има стабилен вятър! През деня е към сушата, а през нощта - към морето! :'(:errm:Гняв
Марио Кроненберг
2
1
Ванката (преди 7 месеца)
Рейтинг: 53761 | Одобрение: 10726
Като знаем строителите в България ще окапят перките, защото има една песен "Ой ти Черно Море защо тъй ревеш".
Простите хора лесно се манипулират и управляват!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама