Учени определиха една от главните причини за инсулт

18.02.2018 / 20:33 0

Ако ръстът човек в детството е бил по-малък от средните показатели с 5-7 сантиметра, той може да е заплашен от исхемичен инсулт в бъдеще - заболяване, причинено от нарушение на кръвообращението на мозъка и водещо до смърт на мозъчните клетки. 

Това заключение на специалистите от Копенхагенския университет е подкрепено с цифрите от техния анализ на здравето на 300 000 деца на възраст 7-13 години, родени между 1930 и 1989 г. Той показва, че хората, които в детството си са били с 11% по-ниски от връстниците си с нормален ръст, в зряла възраст много по-често са били поразявани от инсулт. 

Според учените човешкият растеж се дължи на генетиката, както и на влиянието на редица фактори - храненето (включително кърмене), инфекции и стрес. За да намали риска да пострада от инсулт, всеки възрастен човек, който в детството си е имал нисък ръст, трябва да обръща допълнително внимание на тези фактори, твърдят изследователите.

Днес е известно, че при жени на възраст под 30 години и след 80 години рискът от развитие на исхемичен инсулт е по-висок от този при мъжете на същата възраст. На възраст 30-80 години вероятността от инсулт е по-висока при мъжете.

В същото време учените отбелязват, че не всички причини за исхемичен инсулт могат да бъдат конкретно обосновани - до 40% от всички инсулти в млада възраст нямат строго определена причина. Към главните провокатори на инсулт лекарите посочват атеросклероза и артериална хипертония. И напомнят, че развитието на атеросклеротични плаки в съдовете започва още от двадесетгодишна възраст.

Източник: Zdrave.to

  

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама