Учени от Полша и САЩ намериха начин да „блокират” коронавируса

20.10.2020 / 12:14 0

Снимка: Pexels

За сериозна стъпка в борбата с коронавируса съобщава списание „Science Advances” в своя статия.

Изданието информира, че учени от САЩ и Полша са намерили начин да блокират вируса. Един от методите за борба със заразата е влиянието върху ензима SARS-CoV-2 PLpro. Той не само подпомага репликацията на вируса, но и блокира различни протеини, свързани с отговора на имунната система на организма.

Върху този ензим най-ефективно въздействат два инхибитора: VIR250 и VIR251, които могат да открият и да блокират само коронавирусния ензим, без да засягат други протеини.

Отбелязва се, че подобни свойства на SARS-CoV-2 PLpro го правят мишена за редица антивирусни лекарства.

Група американски учени стигнаха до подобно заключение. Те откриха, че коронавирусите SARS-CoV-1, SARS-CoV-2 и MERS-CoV имат същата уязвимост. Изследователите обърнаха внимание на ензима Tom70, който също стимулира вирусната репликация, но губи лекарствена резистентност, когато взаимодейства с генома на коронавирус Orf9b. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама