Учени създадоха материал, който може да ни прави невидими

20.10.2019 / 04:00 1

kaldata.com

Идеята за възможността да бъдем невидими винаги е възбуждала човешкото въображение, но почти винаги тя е възприемана като фантастичен блян. С научния напредък и разработването на нови технологии обаче, тази фантазия, може да се превърне в реалност.

Последната такава разработка се нарича Quantum Stealth и е развита от канадската компания за камуфлажден дизайн Hyperstealth.

Материалът е тънък приблизително колкото лист хартия, разходът за производството му е малък и не изисква никакъв източник на енергия за функционирането и невидимите му свойства. Щитът, изработен от въпросния материал използва добре известно във физиката явление – лентикулярни лещи. За вас може това да не говори нищо, но си спомнете всичките „оптични илюзии“, които сте виждали в интернет – всички онези изображения, които под определен ъгъл изглеждат така, сякаш се движат.

По подобен начин материалът може да пречупва светлината под такъв ъгъл, че са се виждат предметите разположени само много близо до него или много далеч. По този начин човек или друг обект поставен зад материала започва да изглежда невидим. Материалът има широк диапазон на обхват и пречупва светлината от ултравиолетовия до инфрачервения диапазон. Имайки предвид ниската резолюция на камерите, които работят извън видимата част на спектъра, и именно поради това ефектът става много по-засилен и з

Материалът не се влияе от цветовете, които биват скривани зад него, но се влияе от фона. Именно поради това не е съвършен – когато има поставено нещо зад него, то е забележимо, но само като слаб силует – не могат да бъдат дефинирани неговата форма, цветове и габарити, нито детайли.

По технологията се работи през последното десетилетие, от 2010 г. насам от изследователя Гай Крамър от компанията Hyperstealth, който след това работи с военни организации, за да я доразвие. Крамър наскоро получава четири патента за тази и свързани с нея технологии и публикува серия от видеа как работи.

И докато детайлите са конфиденциални, физиката зад метода е изключително праволинейна. Използва се принцип, известен като закон на Снелиус. Всеки материал има специфичен индекс на пречупване, свързан със скоростта на светлината в материала, в сравнение със скоростта на светлината във вакуум.

Този ефект може да се наблюдава много лесно ако вземете чаша вода и поставите лъжица в нея – лъжицата ще изглежда огъната. Заради същия ефект басейните изглеждат по-плитки, отколкото са. Когато светлината се движи между две среди, ъгълът, по който се движи се променя според индекса на пречупване. Така че е възможно да се конструира материал, който има мъртва точка. И точно така се получава ефектът на невидимост.

абележим, когато материалът се наблюдава през такива устройства.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама