Украйна няма никакъв интерес към нашите военни самолети, тя се интересува от боеприпасите, за които взимаме компенсации
Редактор: Юлия Георгиева, кадър бТВ
В списъка, който вчера Зеленски ни даде за нуждите на Украйна от въоръжение, няма нищо изненадващо. Вярна е, че част от мунициите, които не бихме дали сега, съвсем скоро бихме платили скъпа цена за тяхното унищожаване. Но ние муниции даваме след решението на НС след 9 декември. Даваме ресурс, който е към края на срока за експлоатация, но са годни за използване към момента и които са са извън нормативите за осигуряване на запаси и провеждане на учения. А ако ги оставим, скоро ще трябва да платим сериозни суми за тяхното унищожаване - при някои става въпрос за година, при други за малко повече време.
Това коменнтира пред бТВ военният министеръ Тодор Тагарев.
Призовавам хората към едно минимално уважение и доверие в българските институции, защото всичко е точно така, както го казах. Ние предоставяме муниции, които са над изискванията, така че си оставяме толкова, колкото ни дава възможност да поддържаме нормална бойнта подготовка за разлика от много наши съюзници, посочи той.
В момента ние се включваме в инициативата на ЕС 1 млн. муниции за Украйна, което на нас като страна производител ще ни донесе допълнителни инвестиции в нашите предприятия, които ще могат да започнат да произвеждат муниции по новите НАТО-вски стандарти. При положение, че произвеждаме, не е добре да станем клиенти на други страни, защото сме изпуснали шанса си. Затова е важно да влезем тази инициатива - тя дава възможности за България по отношение на отбранителната индустрия, посочи министърът.
Трудно ми е да намеря ясни аргументи защо такава възможност се отхвърля от президента Радев. Аз настоявам да се възползваме от възможността да развиваме и модернизираме военната си промишленост, при това с европейски средства. Не знам какви може да са аргументите срещу това, допълни той.
Да ви напомня, че България е един от най-големите производители на муниции в Европа, допълни той. И посочи, че очакваните инвестиции в тази посока са около 500 млн. евро, но зависи от дипломацията ни каква част от тях ще дойдат у нас.
Към нашите самолети няма никакъв интерес. Има интерес към части за самолети, които да бъдат изполвани, към нашите самолети, които да се ползват за бойно средство, няма никакъв интерес. Украйна ще получи Ф 16 от няколко европейски страни, които смятат да заменят самолетите си с по-нови - Дания, Белгия, Нидерландия, Португалия, Норвегия, посочи той.
Към момента също няма интерес и към нашите танкове. Няма такава дискусия. А противовъздушните системи не можем да ги дадем, ако застрашаваме нашата сигурност, уточни той.
България основно дава боеприпаси на Украйна. Сега ще започнем анализ на това какво можем да дадем по списъка на нуждите. Но това ще отнеме месеци, посочи министърът.
Настояването на Нинова от началото на войната "без нито един патрон за Украйна" всъщност създаде посредниците, които печелеха от това, а Украйна плащаше скъпо за мунициите, произведени у нас. В приподата вакуум няма. Така че такава теза е безсмислена. А сега, когато всичко е на светло, посредниците нямат място и на Украйна ще й е по-евтино, обясни той.
Така че заради тази упоритост на тогавашното правителство, някои посредници буквално си напълниха джобовете. Когато даваме военна помощ, не е безплатно, а е възмездно. Това става по механизма за мир и чрез други фондове. Т.е. даваме ли нещо на Украйна, получаваме частична компенсация - около 55% от цената получаваме, обясни той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!