Уникална България победи Холандия!

25.03.2017 / 23:38 5

Блиц

Страхотна България! Исторически успех над Холандия!

България победи Холандия с 2:0 в мач от 5-ия кръг на група "А" от световните квалификация за Русия 2018 година. Спас Делев бе точен в 5-ата минута и 20 минути!

Националите ни изиграха страхотен мач и успяха да постигнат сладка победа с 2:0 срещу Холандия в мач от световните квалификации. Големият герой в двубоя на "Васил Левски" беше Спас Делев, който отбеляза и двете попадения. Нисичкият нападател на полския Погон реализира в 5-ата и 20-ата минути. За Делев това са първи голове за националния отбор.

Сладката победа съхрани минималните шансове на България за класиране на Мондиала. Селекцията на Петър Хубчев събра 9 точки и скочи на третото място, изпреварвайки Холандия (7 точки). Лидер е Франция с 13, а Швеция е втори с 10. Следващият мач на "трикольорите" е на 9 юни - гостуването на Беларус.

Мачът започна великолепно за България. Дълга и тупкаща топка, подадена към Спас Делев, позволи на дребничкия ни нападател да се пребори благодарение на повечето си опит за топката и да я изпрати в опразнената врата – 1:0 още в 5-ата минута.

Отново Спас Делев прояви страхотна настойчивост и отправи чудесен изстрел от 17-18 метра, поразил за втори път вратата на холандците – 2:0 едва в 20-ата минута. Вярва ви се или не...

Нашите спокойно владееха положението и държаха далеч от вратата си „лалетата“.

В самия край на полувремето бе най-добрият шанс за гостите през първото полувреме. Клаасен върна много трудна топка към Дост и когато всички мислехме, че холандците ще вкарат, нападателят изпрати топката в аут. У-фф!

Съотношението в притежанието на топката след първото полувреме бе 71:29 процента в полза на холандците, но важното бе, че резултат е 2:0 за България.

Дани Блинд пусна опитния Уесли Снайдер през втората част, на мястото на Вайналдум. Смени и неубедителния 17-годишен младок Де Лигт с друг дебютант – Уесли Худт. Холандският селекционер се надяваше да успее да промени хода на събитията.

Последната загуба на Холандия като гост в световна квалификация датираше чак от 2001 в мач срещу Ирландия.

Очаквано „лалетата“ опитаха да натиснат след почивката, но действията им не бяха особено заплашителни за българската врата. Далечен удар на Куинси Промес в 59-ата минута бе отразен, а топката избита в корнер от Ники Михайлов. Други два удара на Снайдер изпратиха топката в аут.

Три минути след това видяхме страхотно спасяване на Ники Михайлов след удар на Дейви Клаасен.

Българите се прибраха в собствената си половина, но холандците разиграваха на относително ниска скорост и нашата отбрана не беше поставена под особено голямо напрежение. В интерес на истината Холандия показа доста бледо лице и българите определено превъзхождаха с мотивация.

Бас Дост опита да разтревожи Михайлов с удар с глава, но го направи по доста срамежлив начин и вратарят нямаше проблеми.

Така България спечели заслужено солидна победа срещу Холандия с 2:0 и мина трета в класирането. А отборът бе изпратен с овации от зрителите./ gong.bg