Уран мирише на развалени яйца

20.01.2020 / 05:00 1

kaldata.com

Според последни проучвания, водородният сулфид, от който е изградена атмосферата на Уран, причинява зловонен аромат на развалени яйца.

Уран е седмата по ред планета в Слънчевата система и третата по големина (диаметър), като отстъпва само на Сатурн и Уран. Масата ѝ е 14 пъти по-голяма от земната, което я прави най-маломасивната от гигантските планети.

„Ако някой злощастен пътешественик премине през облаците на Уран, би го посрещнал много неприятен аромат”, заявява Патрик Ъруин от Оксфордския университет, ръководител на проучването.

Освен това той би имал и по-големи проблеми, тъй като, според Ъруин, ще бъде  изложен на температури от -200 °C. Също така заради състава на атмосферата, изградена основно от водород, хелий и метан, той би се задушил преди да има възможността да усети мириса.

Атмосфера

Изследователи от дълги години се опитват да установят състава на високите облаци на Уран и по-конкретно, дали в тях преобладава амонячният лед, както при Юпитер и Сатурн, или сероводородният лед. Отговорът не е ясен, тъй като е трудно да се проведят детайлни наблюдения на далечния Уран. При Юпитер и Сатурн е по-лесно не само защото са по-близо до Земята, но и защото сме пратили вече мисии до тях. Уран е посетен само веднъж и то за кратко – от космическия апарат Voyager 2 през 1986 г.
Ъруин и колегите му изследват атмосферата на Уран чрез спектрометъра NIFS (Near-Infrared Integral Field Spectrometer) – инструмент, принадлежащ на обсерваторията Gemini на Хаваите. NIFS изследва слънчевата светлина, отразена от атмосферата на Уран и търси следи от водороден сулфид.

„Съвсем малко количество остава над облаците под формата на наситена пара”, заяви Лей Флетчър от Университета в Лейчестър. „Точно затова е такова предизвикателство да се улови наличието на амоняк и водороден сулфид над облаците, покриващи Уран. Най-сетне заради превъзходните способности на Gemini успяхме да направим пробив.”

Защо е толкова трудно

Изследователите твърдят, че облаците на Нептун са много подобни на тези на Уран. Голямата разлика между атмосферите на тези ледени гиганти и тази на по-близките Юпитер и Сатурн се крие в образуването на планетите. И по-точно това, че Уран и Нептун сa се формирали много по-далеч от Слънцето, оттолкото другите два газови гиганта.

„По време на формирането на Слънчевата система балансът между азотът и сярата, тоест между амонякът и новооткрития на Уран водороден сулфид, се е определило от температурата и мястото на формиране на планетата”, заяви Флетчер. Очаква се последващи изследвания да разбулят загадката около атмосферата на този леден гигант.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
1
pirat (преди 4 години)
Рейтинг: 8945 | Одобрение: 1885
Имало и надпис : Некси беше тука!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама