Увеличават такса смет във Варна, за да мият и метат улиците
Снимка: Petel.bg
На председателски съвет отпаднаха всички наши предложения за актуализация на таксите във Варна, които не са променяни от десетилетия и са най-ниски от всички големи градове в България. Отхвърлени бяха точки за увеличение на таксите за тротоарно право, строителни разрешения и за ползването на общинските рекламни пространства. Това каза днес на брифинг кметът Благомир Коцев.
Той изтъкна, че Общинският съвет на Варна приема всички решения за увеличаване на разходите в общината, но отхвърля всички предложения за повишаване на приходите. Това означава, че оставаме с ограничени възможности да инвестираме там, където са приоритетите в програмата ни - осветление на града, улици, тротоари, озеленяване.
Коцев даде пример с таксата за тротоарно право за строителите в града, която към настоящия момент е 2,50 лв. на квадратен метър за месец, а в Пловдив същата услуга струва 14 лв., в София - 39 лв. Това са абсолютно несъразмерни такси между Варна и другите конкурентни общини, но за съжаление, предложението няма да бъде разгледано на сесия на Общински съвет, тъй като беше отхвърлено предварително, посочи Коцев.
По думите му това означава, че Варна ще бъде лишена от приходи от строителните предприемачи и от други видове бизнеси, които са изключително важни на фона на увеличаващите се разходи.
Относно решението на Общинския съвет за въвеждане на безплатни карти за градския транспорт за ученици и пенсионери, кметът коментира, че принципно подкрепя идеята, но е важно да се посочи откъде ще се осигурят средствата в бюджета за целта. От общинското дружество „Градски транспорт“ ЕАД продължават да ни заливат с искания за дотации, генерират и много разходи, които непрекъснато се увеличават, докато ние имаме сериозни съмнения за начина и ефективността на управление на това дружество, алармира Коцев.
По думите му, за да може Община Варна да си позволи услуги, като безплатни карти за транспорт е наложително увеличаване на приходната част. В противен случай тези процеси отварят големи дупки в бюджета и догодина варненци ще питат защо няма пари за озеленяване, за пътища, за рехабилитация, за тротоари, за осветление, за подлези и други приоритетни за града инвестиции, подчерта Коцев.
По темата за сметосъбирането и сметопочистването Коцев посочи, че план-сметката на Варна за чистота е 47 млн. лв., но близо 7 милиона от тях са дефицитни. Досега разликата се покриваше от преходни средства от такса-смет, поясни кметът и добави, че подобен подход не е устойчив.
По думите му, увеличението на такса-смет е поискано, за да може Общината да възложи допълнителни дейности по чистотата като миене и метене на улиците, както и разчистване на микросметищата, които се образуват в различни части на града, съобщават от кметството.
Таксата за битов отпадък в момента във Варна е 0,98 промила, а предложението е да се увеличи на 1,5 промила. За сравнение такса-смет в София е 1,6 промила за граждани и 10 промила за фирми, а в Пловдив - 1,8 промила - за граждани и 5,3 промила за фирми. Така Пловдив разполага със 70 млн. лв. за сметосъбиране и сметопочистване, а Варна с 40 млн. лв, коментира кметът.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!