В Китай детски градини се превръщат в старчески домове

04.11.2024 / 00:49 3

Снимка Pixabay

Сриващата се раждаемост и бързото застаряване на населението направиха ненужни десетки хиляди детски градини в Китай, пише CNBC, цитирани от Инвестор.бг. Повечето  затварят врати, но някои намират ново поприще и отново предлагат дневна грижа, но този път за възрастни хора.

Някогашните шарени стени и картинки се пребоядисват, дъските за рисуване се превръщат в табла за съобщения. На тях вече се закача информация за здравословното състояние и храненето на пенсионерите, а не на деца.

Раждаемостта в Китай намалява съществено вследсвие от политиката за "едно дете", въведена през 80-те години на миналия век. През 2016 година правилата бяха смекчени, но това не се отразява ва раждаемостта. Само между 2021 година и 2023 година броят на децата в предучилищна възраст намалява с 15% и са вече под 41 млн. Затова не е чудно, че за последните години местата, предлагащи предучилищна подготовка вече са с 20 хил. по-малко. Затварят и държавни, и частни градини, сочат анализи на Министерството на образованието на Китай, предоставени на CNBC.

Китайското правителство опитва да извлече позитивите от тази ситуация и да развие "пенсионна икономика" - на стоки и услуги за хора над 50 години. Има призиви за развитие на институции, които да предлагат грижа за възрастните хора, както и да се стимулира потреблението на възрастните хора. Другата стъпка е увеличаването на възрастта за пенисиониране.

Възрастта за пенсиониране в Китай е 60 годии за мъжете и 55 години за жените. Плановете са към 2040 година тази възраст да се увеличи плавно с 3 години. Но дори и тогава китайците ще се пенсионират по-рано спрямо другите водещи икономики - в САЩ всички, които са родени след 1960 година, се пенсионират на 67 години, а в Япония - на 65 години.

Застаряването на китайското население само ще се влошава, смята аналзаторът Харъ Мърфи Круз от анализаторското звено на Moody’s.  Според неговите очаквания през 2040 година 40% от китайското население ще бъде на възраст над 65 години спрямо 15% днес. Децата под 15  години ще съставляват 10% от населението на Китай спрямо 17% днес.

Това ще промени пазара в Китай, който ще се ориентира към стоки и услуги за възрастните китайци, смята още анализаторът. Това вече правят някои производители на млечни продукти и бебешки храни - те вече предлагат продукти за възрастни хора, които подобряват качествто на съня, подсилват костната структура и имунната система.

Някои компании промотират директно своите продукти в центрове за възрастни, раздавайки безплатно мостри на своята продукция.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
2
robotron2000 (преди 1 месец)
Рейтинг: 36866 | Одобрение: 3861
един китаец го обясни! вика така трябва да гледам родителите си защото държавата не им дава пенсия всичкирте пари които изкарвам отиват там, дори и да искам жена и деца не мога финансово да си позволя, а не мога да оставя родителите си да умират от глад. така е държавата когато не може да направи сигурни старини за възрастните, и светло бъдеще за младите 8-) Аз познавам още една такава държава с източен манталитет която се оплаква от лошият запад, нищо че повечето живеят в лошият запад
1
0
kjk (преди 1 месец)
Рейтинг: 90070 | Одобрение: 11250
Който е отгледан малък там е с предимство като много голям при приемането в заведението!!!:devil::woot:;)
0
0
cron1 (преди 1 месец)
Рейтинг: 104673 | Одобрение: -10537
За жалост, същото ще стане и в БГ...:errm::'(
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама