В Русия пуснаха ислямско банкиране: Лихвата е забранена
Кадър Дагестан новости
На 1 септември ислямското банкиране започна да работи в Русия.
Това е правителствен експеримент. Пуска се в четири региона - Татарстан, Башкирия, Чечня и Дагестан, предаде Комсомолская правда.
Линк към оригинала https://www.kp.ru/daily/27549/4817002/
Пилотният проект ще продължи две години. След това кабинетът на министрите ще прецени дали си струва да се разшири за цялата страна. Междувременно ще разберем какво е това явление и защо е необходимо.
Основната характеристика на ислямското банкиране е, че в него няма такова нещо като лихва.
Според шариата е просто невъзможно да се дават и вземат пари срещу лихва - това е харам - забранено.
Това е ограничение както за спестителите, така и за кредитополучателите.
Резонен е въпросът как могат да живеят банките, ако са лишени от възможността да вземат и дават пари срещу лихва?
Все пак това е смисълът на тяхната работа. Ще се занимават ли с благотворителност?
Точно така – не ще и не ще. Но има изход, посочва изданието.
НЕ ИНВЕСТИТОР, А ПАРТНЬОР
Какво е принос? Всъщност ние доверяваме парите на банката, а тя ги върти и върти както иска: инвестира в акции, дава заеми на други клиенти и т.н. Основното е, че в края на периода на депозита банката ни връща парите с лихва.
Но за вложител, който иска да спазва всички норми на исляма, е много важно как банката "върти и върти" парите му.
Ами ако ги вложи в нещо забранено за мюсюлманите - например в акции на дестилерия?
Освен това не забравяйте, че лихварството (предоставянето на пари срещу лихва) е харам - забранено!
Следователно в ислямското банкиране съществува схема на така нареченото партньорско финансиране.
Клиентът, който носи пари в банката, според документите става не вложител, а партньор на банката в нейния бизнес.
И банката споделя с него печалбата. В същото време банката може да инвестира парите на клиентите си само в проекти, разрешени от исляма.
Например, невъзможно е да се финансира производството и продажбата на тютюневи и алкохолни изделия, свинско месо, оръжия, както и хазартния бизнес.
Ислямска банка също може да инвестира в акции. Според Центъра за партньорско финансиране на Сбербанк на руския фондов пазар има поне 18 акции на компании, които могат да бъдат определени като халал. Сред тях са Alrosa, Magnit, Novolipetsk Iron and Steel Works, Yandex, Tatneft и Novatek.
И резултатът за всички клиенти е един и същ. Ако банката даде депозит от 10% годишно, тогава тези 10% ще бъдат получени както от „обикновения“ клиент, така и от вложителя в рамките на ислямското банкиране. Разликата е само във формулировката, която ще бъде изписана в договора.
Кредитът в ислямското банкиране работи по подобен начин.
Да приемем, че клиент поиска заем за лаптоп. И тогава банката, действайки според ислямските правила, ще купи този лаптоп за него и след това ще го продаде на изплащане на завишена цена. Всъщност банката в този случай става посредник и продава оборудването на по-висока цена, като включва печалбата си в себестойността.
Сега да вземем ислямска ипотека.
Издава се от няколко години. По-специално, една от големите банки идва от Татарстан.
Процент наистина няма. Като вноски, равни плащания. Безплатно?
Сайтът разполага с калкулатор. Оказва се, че за използването на заем от 1,8 милиона рубли за 5 години ще трябва да бъдат платени допълнителни 724 хиляди рубли. Това съответства на лихва по кредита от 14,2% годишно. Това е нормалната лихва по ипотеката. Нито повече, нито по - малко.
Тоест, както и да го наречете - лихва или надплащане по заем - но ислямска банка ще ви таксува допълнително пари за използване на пари назаем. За религиозните хора това има значение. А за светските клиенти няма разлика между ислямски кредит и обикновен.
В този случай възниква разумен въпрос. Защо тогава е необходимо това ислямско банкиране, ако услугите му се различават от обикновените депозити и заеми само по формулировката в документите?
Всъщност загрижеността тук не е предимно за отделните хора.
В ерата на санкциите западният инвеститор не е склонен да отиде в Русия.
А чуждите инвестиции са необходими за развитието на икономиката.
А законът за ислямското банкиране, според експерти, ще помогне за привличането на капитали в Русия от Близкия изток.
Според Ислямската корпорация за развитие на частния сектор обемът на мюсюлманската финансова система в света е около 4 трилиона долара.
И част от тези пари вече могат да дойдат в Русия.
По-специално, вече се водят преговори с консервативни инвеститори от Турция и Иран.
ЕКСПЕРТНО МНЕНИЕ
Ислямското банкиране е повече свързано с етиката, отколкото с бизнеса
Лазар Бадалов, доцент, катедра „Икономика“, Национален изследователски технологичен университет МИСИС:
- Не е съвсем правилно да се сравнява ислямското банкиране със западноевропейското банкиране по отношение на конкуренцията. Факт е, че различията не са свързани с конкурентни предимства, а с етични и религиозни норми.
Например западноевропейското банкиране предвижда предоставяне на заем срещу лихва, т.е. увеличаване на парите чрез заемането им.
Но в ислямското банкиране лихварството е забранено. Вместо заем, ислямските банки могат да предоставят финансиране чрез създаване на съвместно предприятие с партньори, за да споделят печалбите, получени от инвестиции в проекта в бъдеще.
Оказва се, че при редовен заем банката, независимо от резултатите от дейността на кредитополучателя, ще изисква от него да изплати дълга плюс лихвата.
От своя страна ислямските банки обвързват връщането на дълга с резултатите от проекта, което просто демонстрира етиката на ислямския бизнес.
Ако не съм мюсюлманин, ще ми дадат ли такъв кредит?
Никой няма да ви принуди да цитирате Корана в банковия офис. Законът забранява всякаква дискриминация, включително и на религиозна основа. Тоест всеки може да получи ислямска ипотека или да отвори депозит според нормите на шариата. И тук всичко ще се реши от конкуренцията между традиционните и ислямските банки. Ако последните могат да дадат по-благоприятни условия, тогава те ще привлекат повече "партньори", независимо от тяхната религия.
Механизмите за ислямско финансиране работят в 136 страни по света. В същото време ислямските банки, поради своя консерватизъм, са по-склонни да оцелеят при финансови кризи.
Например по време на ипотечния крах през 2008 г. те се справиха най-добре, защото не инвестираха в рискови ценни книжа (за разлика от западните банки, които преследваха свръхпечалби). Шариатът забранява всякакви рискови инвестиции и сложни финансови инструменти.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!