В Южна Италия бяха отчетени над 47 градуса на сянка

21.07.2023 / 17:32 0

Снимка Pixabay

В Южна Италия бяха отчетени над 47 градуса на сянка. Невижданите горещини идват и едно име постоянно се чува, както от климатолози и метеоролози, така и от обикновените хора - Ел Ниньо. Какво обаче представлява това явление?

Ел Ниньо е топлата фаза на Южното колебание и представлява изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан. Досега учените са установили, че Ел Ниньо се характеризира с ивица топли океански води, навлизаща в централния и източно-централен екваториален пояс на океана и достигаща до крайбрежието на Южна Америка. Тези условия са свързани с високо атмосферно налягане в западния Тихи океан и ниско налягане в източните му части. Фазата Ел Ниньо обикновено се повтаря през около четири години, но според наличните данни циклите могат да продължават между две и седем години. В процеса на развитие на Ел Ниньо валежите се концентрират в периода септември-ноември. Развиващите се страни, зависими от селското стопанство и риболова, най-вече разположените около Тихия океан, са най-силно засегнати от ефектите на Ел Ниньо.

Смята се, че Ел Ниньо се повтаря в продължение на хиляди години. Така например, Ел Ниньо изглежда оказва влияние на културата моче в днешно Перу с нейните човешки жертвоприношения, целящи предотвратяване на дъждовете. Известни са и химически маркери за повишени повърхностни морски температури и увеличени валежи в резултат на Ел Ниньо при проби от корали на възраст около 13 хиляди години. Към 1525 година, когато Франсиско Писаро пристига в Перу, той отбелязва валежи в пустините, което е и първото писмено свидетелство за ефектите на Ел Ниньо. Съвременните методи за изследване и анализ на данните установяват поне 26 повторения на Ел Ниньо от 1900 година насам, като тези през 1982 - 1983, 1997 - 1998 и 2014 - 2016 са сред най-силните известни, пише Стандарт.

Още в началото на годината учените изразиха притесненията си, че завръщайки се след няколко години, Ел Ниньо може напълно да промени метеорологичните модели и предвижданията за сезоните през 2023 и 2024 г., и то особено за зимата.

Океанските аномалии и техните промени могат да повлияят значително на сезонните метеорологични модели и най-вече през зимата, когато атмосферното налягане е най-силно.

През май от Световната метеорологична организация казаха, че през следващите няколко години метеорологичният феномен Ла Ниня в Тихия океан, който често понижава глобалните температури, ще се промени в Ел Ниньо, неговият топъл аналог. "Следващите няколко месеца - между май и юли, имаме 60% вероятност да навлезем във фаза Ел Ниньо. Тази вероятност ще се увеличи до 70%, ако разгледаме периода от юли до август. И дори до 80%, ако разгледаме температурите към миналия август. Ето къде сме сега. Очакваме, разбира се, това да промени времето и климата в световен мащаб", заяви пред журналисти в Женева ръководителят на регионалния отдел за климатични прогнози към СМО Уилфран Муфума Окиа. На въпрос дали се знае с колко ще се повиши температурата на Земята, той каза, че "няма текуща оценка". От СМО можели да предвидят само силата или продължителността на Ел Ниньо.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама