ВАС реши: Студентите платена форма на обучение имат право на стипендия

30.10.2025 / 15:04 0

снимка Булфото

Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави в сила решението на тричленен състав относно студентите платена форма на обучение и правото им на стипендия, съобщиха от пресцентъра на съда.

С решението окончателно се отменя разпоредба на Постановление от 26 май 2000 г. на Министерски съвет за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации.

Според върховните магистрати с разпоредбата се стеснява приложното поле на закона, а именно като се определя, че стипендии се отпускат само на обучаващите се по държавна поръчка, като е налице противоречие между Закона за висшето образование и Постановлението на Министерския съвет.

В случая студентите в платена форма на обучение не са еднакво третирани с останалите студенти по отношение на получаване на стипендия, с което се нарушава принципа на равенство пред закона и на задължението за еднакво третиране, установени в чл. 6, ал.2 от Конституцията. Всички студенти без значение от формата на обучение се намират в идентично фактическо и правно положение. Обучението на двата вида студенти не се различава с оглед изискванията за съответната специалност по учебен план, посочват от ВАС.

Също така отбелязват, че по силата на Конвенцията за борба срещу дискриминацията в областта на образованието, не се допускат никакви различия от страна на държавните органи по отношение на учащите се при предоставянето на стипендии, освен различията, основани на техния успех.

В края на август проф. Лиляна Вълчева - председател на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" (ВОН) към КНСБ, заяви, че в бюджета за 2026 г. за държавните висши училища (ДВУ) са необходими допълнителни средства за заплати, стипендии и издръжка на обучението по качествени показатели и критерии в размер на 218 млн. лв. , предаде БТА.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама