ВУЗ-овете още бълват безработни на пазара на труда, обяви бизнесът

06.02.2024 / 14:22 1

Кадър АИКБ

И тази година Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обръща внимание на Министерство на образованието и науката, че е от изключителна важност държавният план-прием да бъде съобразен с броя на завършващите средно образование, като броят на откритите места за студенти да е не повече от 50 на сто от общия брой завършващи. Това ще увеличи конкуренция сред кандидат -студентите и ще подобри тяхното качество, предаде Нюз.бг.

В отговор до МОН на покана за становище за необходимостта от специалисти с висше образование по професионални направления АИКБ посочват, че макар и броят на завършилите средно образование ученици да намалява, то броят на местата за студенти остават същите. Намалението на студентите не се дължи само на демографската криза, а и на това, че намаляват завършилите средно образование в професионалните училища.

За учебната 2023/2024 г. държавата ще субсидира обучението в 38 държавни висши училища (включително и военните) на 42 611 студенти, от които 36 457 след средно образование". Т.е всеки завършил средно образование може да бъде приет за студент и то във вузове, които се субсидират от държавата. Има и още около 8 000 места за платено обучение в държавните висши училища. Допълнително са 26 000 места в частните университети.

На практика едва 36.4 хиляди през 2022 г. са получили диплома за завършено средно образование по данни на НСИ, а около 16% от завършилите заминават да учат в чужбина.

Същевременно според Националната карта на висшето образование броят на местата за обучение на студенти е над два пъти по-голям от броя на действащите студенти през последната учебна година. Общият капацитет за обучение на студенти през 2023 година е 419 159 места, което е с над 11 500 повече, отколкото през 2021 година. През пролетта на 2023 година броят на действащите студенти представлява едва 42.9% от определения от НАОА капацитет при 48% през 2022 година и 53% през 2021 година.

Освен това АИКБ настоява, че структурата на план-приема трябва да продължи да се променя, тъй като в момента системата на висшето образование "произвежда" редица кадри с квалификация, която не е търсена от пазара на труда и "свръх квалифицираните" кадри с висше образование работят на работни места, които изискват по-ниски образователни и квалификационни изисквания или се вливат в редиците на безработните. Най-масовите професионални направления в национален мащаб са "Икономика", "Педагогика", "Медицина", "Администрация и управление", "Педагогика на обучението по ...", "Комуникационна и компютърна техника", "Информатика и компютърни науки" и "Право". В тези осем направления се обучават над половината настоящи студенти, а все още над 40% от завършващите висше образование се реализират на места, изискващи средно или по-ниско образование.

От АИКБ посочват, че най-многобройната група, която се реализира на места за средно образование са студентите, обучаващи се в "Социални, стопански и правни науки". И в тази група нивото на безработица остава най-високо.

За някои професионални направления на практика реализацията по специалността и на работно място изискващо висше образование е толкова ниска, че не оправдава по никакъв начин завишения план прием.

Едва в края на позицията си от работодателската организация посочват и че подготовката на студентите не съответства на потребностите на бизнеса.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Радостин (преди 3 месеца)
Рейтинг: 132191 | Одобрение: 5166
Те и сега бълват безработни.Особено от СУ  Варна. Масово са сервитьори, охрана, портиери и продавачи после изкарват сертификати за маникюрист и фризьор  ама с  диплома за висше.
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама