Вълчев: Без учители сме
снимка Булфото
Най-голямото предизвикателство пред образователното министерство в момента е да се обезпечи системата с преподаватели.
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на пресконференция по повод подписването на споразумението с ръководителите на Съвета на ректорите на висшите училища, Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“ – КНСБ и синдикат „Висше образование“ – КТ „Подкрепа“, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
"През 2016 година, когато правихме анализи, видяхме стряскащата перспектива да останем без учители. През 2026 година, след 10 години, виждаме възрастовата структура на учителите, колко ученици учат за придобиване на педагогическо образование и колко от завършилите студенти се включват в системата на образованието“, допълни той.
Министър Вълчев обясни, че взаимоотношенията между държавата и държавните висши училища са тип „възложител-изпълнител“.
„Увеличиха се заплатите на учителите. Взе се политическото решение за двойното увеличение на заплатите на учителите, което ние изпълняваме. В системата на училищното и предучилищното образование възнагражденията са регулирани в много по-голяма степен, отколкото в системата на висшето образование. Взаимоотношенията между държавата и държавните висши училища са по-скоро тип „възложител - изпълнител“. Ние възлагаме изпълненията на прием, плащаме на изпълнение прием, диференцирано в зависимост от професионалното направление и оценката за качество и реализация. Ние обаче не регулираме възнаграждения и численост“, допълни той.
Министърът обясни, че в резултат на това, че не регулират възнаграждения и численост, са се получили значителни диспропорции и различия между висшите училища.
„Получиха се различия и във финансовото състояние на висшите училища, заради това, че един успяха през годините да поддържат по -висок прием, поефективни показатели. В едни висши училища през последните години приемът намаля повече и се сблъскаха с необходимост от оптимизация. От една стана увеличението на заплатите на учителите, от друга – тази децентрализация и различие във възнаграждението, постави въпроса за важността на преподавателя“, каза той.
Министър Красимир Вълчев изтъкна, че през последните години секторът на образованието е претърпял реформи : „Успяхме да преструктурираме приема. Увеличи се приема за медицинско, педагогическо, в инженерните специалности“, отчете той.
„Освен приема, който преструктурираме, и търсенето, което се опитваме да насърчим, ние преструктурираме финансирането. Последните пет години, спрямо предходните пет, висшите училища са увеличили почти два пъти научната си дейност. Много висши училища промениха системите си на заплащане“, посочи още Вълчев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!