Ваня Григорова: С новите промени за извънредния труд ще работим по 9 часа на ден, а по света работните часове намаляват

28.10.2020 / 13:42 4

снимка Ваня Григорова, фейсбук

Хората по цял свят се стремят да намалят работния ден, а тук правим промени за извънредния труд, с които го увеличаваме допълнително от 150 на 300 часа годишно.

Към момента според Кодекса на труда извънредният труд е забранен, записано е, че такъв може да се полага за наложителни дейности - например аварийни дейности и природни бедствия, обясни пред БНР Ваня Григорова, икономически съветник в синдиката.


Има обаче и текст за започната работа, която не може да се довърши в работното време – именно през този текст се нарушава масово забраната за извънреден труд, подчерта Григорова. По думите й чрез настоящата поправка работодателите се опитват да легализират незаконни практики.

Поправките се записват въпреки почти двугодишния отпор, който КТ "Подкрепа" демонстрира спрямо извънредния труд. Натискът за двойното му увеличение е още от началото на 2019 година, припомни синдикалистът.

За хората, за които ще се прилагат новите разпоредби, ще бъде възможно работният ден да стане 9 часа на фона на световната тенденция да се намалява работното време, отбеляза още Ваня Григорова.

500-600 часа извънреден труд са натрупали служители на "БДЖ Товарни превози". По думите й, така хората се превръщат в "ходещи бомби".

"Искаме ли да се повтори Хитрино? Искаме ли да се повтори случаят, в който преуморена акушерка преби 4-дневно бебе?", попита тя.

Често извънредният труд дори не се отчита като такъв. Той се прикрива чрез т.нар. сумирано изчисляване на работното време и се зачита като нормален, без да се заплаща, гласят други аргументи на синдиката.

Практиките в Европа за извънредния труд са разнопосочни. Увеличение от 200 на 400 часа в Унгария например е предизвикало излизането на десетки хиляди работници по улиците, обясни Григорова.

На протеста днес ще бъде изразено недоволство и срещу еднодневните трудови договори.

"В момента, в който дойде инспектор, набързо се надраскват няколко такива договора и останалите хора се прогонват от нивата. Те им служат за алиби, за да продължат да полагат недеклариран труд", коментира експертът.

Според Григорова обхватът на еднодневните трудови договори в различни сектори се разширява. Евродиректива се опитва да ги ограничи, а ние доброволно разширяваме, коментира Ваня Григорова.
 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
kaka (преди 3 години)
Рейтинг: 71214 | Одобрение: 9099
Права си Ванче ! Време е да се премахне този робски труд с гонене на петилетки преди,а сега оставане след работно време без заплашане.Само да запитам къде бяхте "синдикатите" няколко десетилетия да се борите за правата на рабониците ,а не на работодателите? Сега започнахме да гледаме как работят на запад от София.Ами те така работят от почти 100-тина години с 13 та заплата с почивки,с платени празници с овъртайм и т.н.,а вие сега ще откривате топлата вода.
1
1
MrBean (преди 3 години)
Рейтинг: 135518 | Одобрение: -2002
Това е пак благодарение на синдикатите и такива като тая. Какво работи ако не е тайна? Иначе се внасят работници от вън,..мно'о е нагла тая.
1
0
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
То пък едно работите......скъсали сте си задника от работа....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама