Варненският окръжен съд взе решение по делото за "Хера"

10.10.2023 / 12:44 10

снимка Булфото

Окръжният съд във Варна взе решение по делото "Хера". Магистратите дадоха ход на разпоредителното заседание по делото. При инцидента на 13 февруари 2004 г. с потъналия кораб загинаха 17 български и двама украински моряци. Това се е случило на около 14 км. от северния вход на „Босфора“, при изключително лошо метереологично време.

Разследването продължи 15 години. Досъдебното производство представлява 15 314 страници, събрани в 111 тома. Направените разноски по него възлизат на над 137 766 лева. Привлечени като свидетели по делото са 129 души, като 21 са чуждестранни граждани (от Украйна, Турция, Гърция и Италия). Вещите лица, изготвяли експертизи са 17 на брой, съобщават от пресслужбата на ВОС.
За първи път обвинителният акт е внесен в Софийски градски съд през 2019 г. През декември същата година, производството е прекратено и изпратено по подсъдност на Варненския окръжен съд, тъй като двамата обвиняеми са от града. Съдът насрочва няколко разпоредителни заседания, но връща делото на прокуратурата за отстраняване на нарушения. Оказва се, че на досъдебното производство не са били издирени всички близки на загиналите, за да бъдат уведомени за правото им да участват в съдебния процес, което е ограничило правата им. Това е съществено нарушение на процесуалните правила и пречка да бъде даден ход на делото по същество. Според НПК, издирването на наследниците не е задължение на съда, а на органа на досъдебното производство. Въпреки това, Окръжен съд – Варна полага значителни усилия да влезе във връзка с потърпевшите.

Чрез съдебни поръчки изпратени до Украйна част от тях са издирени. Други поръчки се връщат неизпълнени, тъй като близките на загиналите моряци живеят в град Херсон, където в момента се водят военни действия. Петчленният съдебен състав прие, че тяхното издирване и призоваване е невъзможно.
Като обвиняеми, прокуратурата привлича двама души. Милен Б., генерален директор и ръководител „Експлоатация“ на фирмата „Провидънс шипинг енд трейдинг“ ООД, менажирала „Хера“.

През април 2020 г., когато е на 65-години, мъжът почива. Другият обвиняем е техническия директор и ръководител „Морски операции“ във фирмата - 71-годишният Стефчо М. От изисканата от съда справка е видно, че той напуска България на 26.06.2019 год. и към настоящия момент няма данни за неговото завръщане. Последно разговарял с адвоката си в началото на 2020 г., в разгара на ковид пандемията. Заявил, че иска да участва в делото, но се намирал в Китай и заради ограниченията, не можел да напусне страната. След това, защитникът и близките му загубили контакт с него. Обявен е за общодържавно и за международно издирване, като към настоящия момент не са постъпили допълнителни данни относно неговото местонахождение.

От събраната от съда информация, Стефчо М. е с изтекла валидност на документите за самоличност, като не е постъпвало заявление за издаване на нови. Съдебният състав прие, че производството срещу него може да се гледа задочно, предвид обстоятелството, че същият не може да бъде открит.
От прокуратурата обаче изразиха опасения, че е възможно да се води наказателен процес срещу някой, „който може вече да не е сред живите“. Ето защо от обвинението предложиха да подадат информация към Районната прокуратура във Варна, за да бъде инициирана процедура за обявяването му за починал. 

Съдът уважи всички искания на пострадалите за конституирането им като граждански ищци и частни обвинителни.
След тайно съвещание, петчленният състав не прие възраженията на адвоката на Стефчо М. и прецени, че делото е подсъдно на Варненския окръжен съд. Макар инцидента да е станал в чужбина, местоживеенето на подсъдимия е във Варна. Според съда, останалите посочени от страните процесуални нарушения са отстраними или са обстоятелства по съществото на делото. С оглед характера на производството, големия брой свидетели и вещи лица, които следва да се изслушат, съдът привлече един
резервен съдия и един съдебен заседател, които да бъдат избрани на случаен принцип.
Предвид обстоятелствата, че подсъдимият е на 71 години, намирал се е в Китай по
време на пандемията, издирванията не са дали резултат и факта, че е без валидни
документи за самоличност, както и липсата на информация да са му издавани нови
такива, Варненският окръжен съд прецени, че наказателното производство следва да
бъде спряно.
Определението на съда подлежи да обжалване или протест в 7-дневен срок пред
Апелативен съд – Варна.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Off Road (преди 7 месеца)
Рейтинг: 26016 | Одобрение: 6481
У нас, Темида не е само сляпа, но и куца и глуха и саката, но все още чака ред за ТЕЛК.
2
0
Голям праз (преди 7 месеца)
Рейтинг: 35387 | Одобрение: 5902
Това е българското правосъдие : Или изтича срока на давност, или подсъдимите умират от естествена смърт!!! И, след това, имало "чувство за безнаказаност"!!! Както се казва - "Смях в залата"!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама