Варненци се жалват от кебапчета с кости
Кебапчета с кости, баклава с орехови черупки и салата "Снежанка" с ужасен вкус – това са част от последните сигнали на граждани, по които са работили инспекторите от Агенцията по храните във Варна. Към момента не са постъпвали оплаквания за фрапиращи „изненади“ в храни, купени в търговската мрежа в морската столица, подобно на тези от други градове в страната, обясни д-р Валерия Костадинова от местния Отдел по контрол на храните, пише Moreto.net.
По думите й, в един от случаите, варненка се оплакала от пилешки бутчета със специфична миризма, други клиенти пък се жалвали от телешко шкембе, което продължавало да мирише лошо и след термична обработка. Често сигналите на гражданите не се потвърждават, а нарушения не се откриват, коментира д-р Костадинова. Според нея в много от случаите, жалващите се са конкуренти или пък са бивши служители на някой от търговските обекти. Освен това рядко сигналите били точни и коректни.
В последните три месеца на годината, инспекторите на Агенцията са проверили 45 борси, търговски обекти и предприятия. На едно от местата са открити 160 месни консерви, чиито етикети не са били преведени на български. Стоката е върната за поставяне на стикери, след което отново е пусната в търговската мрежа. От други обекти са иззети 91 килограма месо, което е съхранявано при температура, надвишаваща 4 градуса. Храната е била дадена на екарисаж, защото е съществувал риск от хранителни отравяния. За унищожаване са иззети и 3,5 килограма мюсли заради несъответствие в етикетирането.
61 обекта са проверили екипите на Агенцията по храните само по време на Коледните и Новогодишни празници, добави още д-р Костадинова. Съществени нарушения не са открити. Служителите на учреждението все още разясняват на ресторантьори и хотелиери новите изисквания за упоменаване на алергените в храните. Според шефката на Отдела за контрол на храните, някои от сериозните в бизнеса вече са измислили начин да направят нововъведението по-бързо. Вместо да печатат нови менюта, ресторантьори отбелязвали храните със съставки, които могат да предизвикат алергия, а иначе поставяли едно, съдържащо по-подробна информация на видно място в салона.