Във Варна дискутираха вятърната енергия в Черно море

26.09.2024 / 02:00 1

кадър: БНТ

Една от най-горещите теми в енергийния сектор през последните години – вятърната енергия в Черно море, отново беше дискутирана във Варна. Целта е обществото да получи реална и обективна информация за ползите и недостатъците на ветрогенераторите и да се акцентира върху потенциала на Черно море за производство на чиста и евтина енергия.

Поддръжниците на идеята за изграждане на ветрогенераторни паркове в Черно море откриват безспорни икономически ползи от тях, предава БНТ.

Д-р Мария Трифонова, преподавател в СУ: "Това е индустрия, която има потенциал за широкомащабно разгръщане на технология, която може да доведе до постигане на целите за декарбонизация, които до 2030 г., ако погледнете националната програма за енергетика и климат, са доста амбициозни. Това може да се случи с офшорен вятър."

Преди да се взимат стратегически решение в областта обаче трябва да се вземат предвид всички възможни ефекти. Според бившия енергиен министър Александър Николов, интересите на държавата и на частните инвеститори в случая се разминават:

"Не трябва да се забравя, че България има доста сериозен потенциал в алтернативни проекти. Не е задължително фокусът да се поставя върху проекти, които са в морска акватория."

Експертите припомнят, че вятърната енергия е стратегически важна за Европейския съюз технология и допълват, че в момента има огромни възможности за изграждане на мрежова инфраструктура, разгръщане индустриалния потенциал на регионите и за развитието на пристанищата.

Д-р Мария Трифонова, преподавател в СУ: "Полша е държава, която в стратегическата си рамка е казала - искаме да имаме 18 гигавата общо офшорна вятърна мощност, но задължително това е свързано с инвестиции в пристанищна инфраструктура. Такава индустрия може да донесе до 10 000 работни места, 33% от които са местни доставчици на оборудване, на логистични услуги.

Други смятат, че ветрогенераторите никога няма да могат да компенсират напълно производството на електроенергия от въглища.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
1
kris (преди 1 месец)
Рейтинг: 389648 | Одобрение: 66148
Когато се говори за вятърни паркове се споменават само плюсовете : Чиста енергия от безплатен вятър и безопасност за природата, след като кинетичната енергия се превръща в електрическа.....Да видим недостатъците : Цената е висока все още, рециклиране на турбините със среден живот около 15-20 години и скъпа поддръжка, непостоянство заради прищевките на вятъра, който трябва да е поне 25 км/ч......В случая на инсталиране в морето не важи, но такива турбини издават специфични звуци от нискочестотен шум и близо до жилища са вредни за хората......За ятата птици и морските обитатели е друг въпросът....Лично аз се притеснявам, че частните интереси ще надделеят и първоначално предлаганата цена ще нарасне драстично, което ще оскъпи електроенергията и домогванията на ония с големите черпаци ще ни бръкнат яко в джоба.....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама