Важно е да знаете! Скоро е Илинден. Вижте какво се прави и защо не се работи!
Народното предание на Илинден гласи, че не бива да се работи, понеже гръме възможно да удари човек. Не се отива на плаж, че морето взима жертва на този ден.
На 20 юли всяка година християните по цял свят отдават почит на свети пророк Илия – познат още като „Гръмоделецът“. Светията е един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча.
Народните вярвания гласят, че когато светецът търкаля бъчви в небесата, в същия момент на земята гърми.
А след като се изправял в битка със крилати змейове, триглави змии или дори Сатаната, тогава на земята вилнеели опустошителни природни стихии.
Разсърди ли се светецът – чакайте ледени зърна от ръкава си да пусне или още полошо – да заключи в небесната пещера дъждовете и на земята да настъпи суша. Загърми ли навръх Илинден – овошките ще загинат или ще се повредят, а лешниците и орехите ще са празни, само виното ще е добро.
От Илинден времето се обръща и започват да духат есенни ветрове, излиза вълнение и мъртво течение.
Докато преброиш до пет, вълните те удрят и после те теглят навътре.
Илинден пристига с мъртва хватка на морето, говорят старите рибари и по тази причина предупреждават летовниците да са изк внимателни при къпане в морето.
.Както е известно, народното поверие гласи, че на този ден морето взема жертви.
"Ориентираме се и по гларусите за това дали ще има вълнение или морето ще е спокойно", разкриха част от тайните си спасители.
- Ако птиците се събират на групи на брега- значи морето се разваля. Ако прелитат спокойно над водата и търсят рибаще е спокойно.
Хване ли мъртвото вълнение, то обикновено държи нечетен брой дни3, 5, 7, 12... Вярва се, че какъвто човек влезе първи в дома ви, такава ще е и цялата идна година.
В българския народен календар Илинден е най-големият летен празник по време на жътва и вършитба. На този ден възрастните разказват приказки и пеят песни за свети
На този ден имен ден празнуват: Илия, Илиян, Илияна, Илko, Илka
Информация за Илинден
Българската православна църква почита паметта на Свети пророк Илия.
На този ден не бива да се работи, нито да се влиза във вода. Вярва се, че морето се преобръща и взима за курбан на светията всеки, влезнал във водите.
Свети Илия е покровител и на кожарите, грънчарите и пивоварите.
Според старо поверие на Илинден хората не трябва да влизат в реките и в морето, защото може да се удавят, тъй като на своя празник св. Илия обичал „да си взима курбан”.
Какво се прави на Илинден
Традицията повелява на този ден да се заколи курбан в чест на светеца. Обикновено се избира най-старият петел, т.нар. „баща“.
Стопанката на къщата става рано призори и замесва погача„боговица“ и „колач“ за свети Илия. Често селските сборове се организират на този ден. За здравето на всички се принася в жертвоприношение мъжко чифтокопитно животно – вол, теле или бивол. Готви се курбан, който се освещава.
Край могила, параклис, оброчище или стари дъбови дървета извън селото се нарежда трапеза. Според вярващите само така ще могат да умилостивят светеца и да опазят селището и реколтата си от наводнения и градушки.
Според народните поверия на Илинден не трябва да се работи, за да не се разсърди светията. Не бива и да се къпете в морето, дори да влизате във водите му, защото на този ден морето взима най-много жертви курбан за светеца.
На Илинден празнуват абаджиите, кожухарите и терзиите, чийто патрон и покровител и свети пророк Илия.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!