Великобритания и САЩ наложиха санкции на руски хакери заради кибершпионаж
Снимка: Pexels
Великобритания и САЩ наложиха санкции на двама руски хакери за това, което според британското външно министерство е било продължителен, но неуспешен опит за намеса в политиката от страна на руските кибершпиони, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Хакерската група, която изследователите на киберсигурността нарекоха "Студена река"(Cold River), работеща в полза на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), е атакувала в продължение на няколко години към британски политици, журналисти и групи с нестопанска цел, съобщи външното министерство и допълни, че в тази връзка е бил привикан руският посланик.
През януари тази година Ройтерс съобщи ексклузивно, че "Студена река" е взела на прицел три лаборатории за ядрени изследвания в САЩ. Днес високопоставен американски служител потвърди, че "Студена река" успешно е хакнала служител на министерството на енергетиката.
Москва заяви, че няма доказателства за твърденията за кампания за дигитален шпионаж, съобщиха руските агенции по-късно днес. Руското външно министерство по-рано отхвърли информацията на Ройтерс като антируска пропаганда.
Групата, която е известна още като "Калисто"(Calisto) или "Звездна буря"(Star Blizard), се появи за първи път в полезрението на специалистите от разузнаването, след като през 2016 г. се насочи към британското външно министерство. Тя стои и зад изтичането на частни имейли, принадлежащи на бившия британски шпионин Ричард Диърлав през 2022 г.
Разследването на Ройтерс от януари, което се основава на интернет записи и изследвания на петима експерти по киберсигурност, разкри, че голяма част от цифровата инфраструктура, използвана от "Студена река" , е създадена от 36-годишен специалист на име Андрей Коринец в северния руски град Сиктивкар.
В четвъртък Коринец, един от двамата санкционирани хакери на ФСБ, заяви пред Ройтерс, че не знае за никакви мерки срещу него, нито защо такива санкции са били инициирани.
"Студена река" е част от "Център 18" на ФСБ, едно от двете известни звена за кибершпионаж в разузнавателната агенция, казват британското външно министерство и министерството на правосъдието на САЩ.
"Център 18" би трябвало да е партньор на ФБР в борбата с киберпрестъпленията", заяви високопоставен американски служител. В същото време "имате правоприлагаща агенция, която използва кибернетична офанзива и киберпрестъпник за подпомагане на тези усилия", допълни той.
Министерството на финансите на САЩ заяви, че Коринец е влязъл в заговор със служителя на ФСБ Руслан Перетятко, на когото също са наложени санкции за проникване в компютърните системи на жертвите. В един от случаите той се е представил за пенсиониран генерал от военновъздушните сили на САЩ, за да заблуди мишените да кликнат върху злонамерени връзки.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!