Вероятността за мегаземетресение достига 82%, твърдят експерти

16.01.2025 / 11:24 1

Пиксабей

Японска правителствена група заяви, че леко е повишила вероятността за „мегаземетресение“ през следващите 30 години до 75-82% от предишните 74-81%, съобщи БГНЕС.

Според експертите такъв трус може да има опустошителна сила от 8-9 степен, да предизвика колосални цунамита, да убие няколкостотин хиляди души и да причини щети за милиарди долари.

Става въпрос за т.нар. субдукционен мегатрус по протежение на провлака Нанкай - 800-километров подводен провлак, който се простира успоредно на тихоокеанското крайбрежие на Япония.

В котловината океанската тектонска плоча на Филипинско море се „субдуцира“ - или бавно се плъзга - под континенталната плоча, върху която се намира Япония.

При движението си плочите се заклещват, натрупвайки огромни количества енергия, която се освобождава, когато се освободят, предизвиквайки потенциално силни земетресения.

През последните 1400 години мегаземетресения в котловината Нанкай са се случвали на всеки 100-200 години, според правителствения щаб за насърчаване на изследванията на земетресенията.

Последното регистрирано земетресение е било през 1946 г.

„От последното земетресение са минали 79 години и вероятността за ново земетресение нараства всяка година с около един процент“, каза за АФП служител от секретариата на Комитета за изследване на земетресенията.

Според оценки на правителството от 2012 г. по-малките острови край основните брегове могат да бъдат залети от цунами с височина над 30 метра.

Гъсто населените райони на главните острови Хоншу и Шикоку могат да бъдат ударени от огромни вълни в рамките на няколко минути.

През август миналата година Японската метеорологична асоциация (JMA) издаде първата си препоръка за мегаземетресение съгласно правилата, изготвени след опустошителното земетресение и цунами в Тохоку през 2011 г.

В него се казва, че вероятността за ново силно земетресение по протежение на котловината Нанкай е по-висока от нормалното след труса с магнитуд 7,1, при който бяха ранени 15 души.

След една седмица препоръката беше отменена, но предизвика недостиг на ориз и други основни продукти, тъй като хората попълваха запасите си за спешни случаи.

През 1707 г. всички сегменти на коритото Нанкай се разкъсват наведнъж и предизвикват земетресение, което остава второто по сила в историята на страната.

Това земетресение - което предизвиква и последното изригване на планината Фуджи - е последвано от два мощни мегатресения в Нанкай през 1854 г., а след това от две през 1944 и 1946 г.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
1
kris (преди 2 часа)
Рейтинг: 413119 | Одобрение: 71529
Забранете на Бойко Борисов да ходи там и за всеки случай му запушете гъза с едно жълто паве, че изпърди ли се тоя, ще има мегаземетресение 12 по Рихтер....!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама