Вирусът уби Сергей Шматко

08.11.2021 / 11:09 2

Булфото

На 55 години почина бившият министър на енергетиката на Русия Сергей Шматко.

Той бе един от основните радетели от руска страна на проектите в България - Бургас-Александрополис, Южен поток и АЕЦ "Белене".

Бившият министър на енергетиката, президент на Artpol Holding LLC Сергей Шматко почина на 7 ноември от коронавирусна инфекция. Това съобщиха за РБК от компанията.

„Сергей Шматко почина вчера [7 ноември] от коронавирус в 52-ра болница“, съобщи Артпол Холдинг.

По-рано каналът Baza Telegram писа за смъртта на ексминистъра . По думите му преди седмица Шматко е диагностициран с коронавирус и е настанен в 52-ра болница. Лекарите го прехвърлиха в реанимация, където по-късно почина.

Ръководителят на Министерството на енергетиката на Русия Николай Шулгинов изрази дълбоки съболезнования във връзка със смъртта на Шматко. „Сергей Иванович беше един от най-авторитетните лидери на горивно-енергийния комплекс, даде голям принос за развитието на енергийния сектор, решавайки най-важните задачи на държавно и международно ниво“, каза министърът.

Той подчерта, че Шматко ще остане в паметта на всички, които го познаваха като „брилянтен професионалист” и добър човек.

Сергей Шматко е роден на 26 септември 1966 г. в Ставропол. През 1983 г. постъпва във Факултета по математика и механика, след което учи във Факултета по политическа икономия на Уралския държавен университет. През 1992 г. завършва с отличие Стопанския факултет на Университета в Марбург в Германия.

Веднага след университета Шматко работи като одитор в BDO Binder във Франкфурт на Майн, Германия. През 1994 г. става директор на Руското инвестиционно консултантско дружество, официален представител на Руската фондация за фундаментални изследвания в Европейския съюз.

Шматко е министър на енергетиката на Русия от 2008 до 2012 г. През юни 2013 г. е назначен за специален представител на президента за международното сътрудничество в електроенергийната индустрия.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
Радостин (преди 4 години)
Рейтинг: 205576 | Одобрение: 13581
Тоз милиардер щом не можаха да спасят от ковид , чудно кой оцелява. 
Всеки да си получи заслуженото !
1
2
Sicario (преди 4 години)
Рейтинг: 8860 | Одобрение: -2620
Ето още един ваксиниран умря. Бог да го прости. Вируса не прощава на никого - ваксиниран или не. Просто с тези ваксини някои хора и държави (които пуснаха вируса) ще станат още по-богати.
deaf forever

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама