Вирусолог: По-строгите мерки ще имат ефект върху разпространението на заразата

24.11.2020 / 23:33 1

кадър: БНТ

Ще имат ли ефект по-сериозните мерки у нас? Какви са очакванията за развитието на болестта през следващите седмици. Ето и коментара на проф. Радостина Александрова"

По-строгите мерки ще имат ефект върху разпространението на заразата, очакваме да се облекчи натиска върху здравната система. Така вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова коментира новите по-строги противоепидемични мерки, които ще бъдат въведени от властите. Тя се надява с това броят на смъртните случаи у нас да намалее, предва БНТ.

В подкрепа на своите думи проф. Александрова приведе пример с обстановката в китайския град Ухан след 4-месечното пълно затваряне на населението. Източникът на тази информация е статия от 20 ноември в уважавано световно научно списание, обясни професорката.

След локдауна цялото население от 10 милиона души е било тестувано. Оказало се, че има единични случаи на заразени – едва 300 души асимптоматични и 107, които дали повторно позитивен тест. Тези хора са били поставени под карантина заедно с всички техни близки контакти – близо 1500 души.

"Проследяват ги, докато не дадат изцяло отрицателен тест, но никой от тях не дава симптоматика. Това е един пример, както казват и самите автори, как може да се направи една такава програма за скрийнинг", каза вирусологът.

Проф. Александрова изтъкна, че все още се знае малко за биологията на този вирус, тъй като той се изменя непрекъснато. Иначе, днешните вируси не са от вчера, а съществуват от хилядолетия и клиничната им картина не се е променила съществено. Затова проф. Александрова не възлага особени надежди за промяна в естественото поведение на COVID-19.

Промяна е възможна единствено, ако вирусът бъде сериозно притиснат. Неговото поведение оттук нататък ще зависи от много фактори: не само от неговата природа, но и от хората, средата, мерките, ваксината . При силен отпор на от наша страна или ваксина, той може да се промени и да отслабва.

Що се отнася до ваксините, за които научаваме напоследък, проф. Александрова обясни, че първите две от тях почиват на РНК технология, като задачата на вкарваното в организма информационно РНК е да научи имунната система да изгради имунен отговор на вируса. Целта на тези ваксини е предотвратяване на инфекцията.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Ванката (преди 3 години)
Рейтинг: 48191 | Одобрение: 9616
Искам да запитам този тюфлек на снимката аджеба дали е вирусолог или тюфлек?!?! Вирусите изчезват или ние изграждаме имунитет към тях ;)
Простите хора лесно се манипулират и управляват!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама