Вижте кои спортисти ще представят България на Олимпийските игри в Париж
Снимка Sportal.bg
След няколко часа светът вече ще е Олимпиада.
Тази вечер в 20.30 часа ще бъдат официално открити XXXIII Летни олимпийски игри в Париж! Церемонията по откриването няма да се състои както обичайно на стадион, а на над 90 лодки, с които спортистите ще преминат през френската столица по река Сена. Организаторите пазят в тайна елементите от спектакъла, но обещават зрелищно и нетипично шоу, което си заслужава да се види.
Плаващият парад от лодки ще тръгне от моста Аустерлиц, ще мине покрай катедралата Нотр Дам, за да достигне близо до емблематичната за френската столица Айфелова кула. Кулминацията на откриването ще бъде на площад Трокадеро, пише Sportal.bg.
Вече витаят слухове кои световни звезди ще пеят на откриването. Сред спряганите от местните медии имена са тези на Селин Дион, която пристигна в Париж с частния си самолет преди няколко дни, както и на Лейди Гага, която е видяна да репетира с пиано на лодка в Париж.
Ясни са съперниците на Кристиан Василев в серията в Париж 2024
В тайна до последния момент ще се пази и спортистът или известната личност, която ще запали олимпийския огън в жертвеника.
Низ от короновани персони, държавни и правителствени ръководители и първи дами ще са гости на церемонията по откриването на Летните олимпийски игри в Париж. Сред тях ще бъде и държавният глава Румен Радев, придружаван от съпругата си Десислава Радева.
Церемонията започва в 20:30 часа българско време и ще продължи почти 4 часа.
В надпреварата под петте преплетени кръга участие ще вземат около 10 500 спортисти. В продължение на 19 дни, от 26 юли до 11 август, те ще се състезават в 32 вида спорт. Дебют в олимпийската програма ще направят брейк танците, а отпадналите спортове в сравнение с Токио 2020 са бейзболът, софтболът и каратето. Заради многото мачове турнирите по футбол, хандбал и ръгби стартираха предварително. Вече започнаха и стартовете в стрелбата с лък.
Във френската столица ще бъдат раздадени 5084 медала, като всеки е с диаметър 85 мм и в него има между 9,2 и 18 грама желязо от Айфеловата кула. Златните отличия тежат точно по 529 грама, сребърните - 525 грама, а бронзовите - само 455. Медалите имат шестоъгълна форма - точно като територията на Франция. Стойността на златния медал на Олимпийските игри в Париж е 700 евро, сребърният медал струва малко по-малко от 400 евро, а бронзовият - едва 7 евро, като той е изграден от сплав от мед и цинк, които имат ниска стойност на пазара в момента.
Спортните надпревари ще се състоят на 35 различни места, като не всички от тях са в Париж. Така например модерният петобой или пък конните състезания ще се проведат във Версай. Футбол ще се играе по стадионите из цялата страна, а хандбал - в Лил. Сърфистите пък дори няма да са на територията на континентална Франция - техните състезания ще бъдат в Таити, най-големия от островите на Френска Полинезия.
Талисмани на Олимпиадата и Параолимпиадата в Париж са две червени фригийски шапка, които са кръстени “Фриж” и са символ на Френската революция и съответно на републиката и на равенството. Девизът на талисманите е “Сами стигаме по-бързо, но заедно стигаме по-далеч”.
На Игрите ще участват представители на 206 нации, включително ще има и състезатели без държава, състезаващи се под олимпийския флаг (такива са спортистите бежанци). След руската инвазия в Украйна, правата на Олимпийските комитети на Русия и Беларус бяха отнети от Международния олимпийски комитет и така техни спортисти ще участват на Игрите в отбора на неутралните индивидуални атлети. Те обаче не получиха достъп до церемонията по откриването на олимпиадата. Също така националните им химни няма да се изпълняват, те не бива да носят национални символи, а участието на отбори от двете страни е напълно изключено.
България ще бъде представена на Игрите в Париж от 46 състезатели в 16 спорта. В състава на българската олимпийска делегация влизат и 40 треньори, 8 водачи на отбори и председатели на федерации, 13 медицински лица, както и 4 лица от ръководството и 5 лица от оперативното управление. За знаменосци на родната делегация бяха определени плувецът Любомир Епитропов и боксьорката Станимира Петрова. Най-младата състезателка в българския олимпийски отбор е представителката ни в спортната гимнастика Валентина Георгиева, която ще навърши пълнолетие на 28 юли, два дни след откриването на олимпиадата. Най-възрастният ни олимпиец пък е 38-годишната Антоанета Костадинова, сребърна медалистка в спортната стрелба от Токио 2020.
Заради заплахите от климатичните промени организаторите се амбицираха да превърнат Олимпийските игри в Париж в най-екологичните в историята, с наполовина по-малък въглероден отпечатък от този на Лондон 2012 и Рио 2016. За да постигнат целите си, те предприеха редица инициативи - сградите в олимпийското село са ориентирани така, че да не са изложени много на слънце, в стаите няма климатици, спортистите спят на картонени легла, а матраците са изработени отчасти от рециклирани риболовни въдици. След края на събитието те ще бъдат дарени на различни организации, сред които френската армия, балетния колеж на Парижката опера и училището по хотелиерство. Други мебели в олимпийското село включват: малки масички за кафе, изработени от рециклирани перца за бадминтон; пуфове, направени от парашутно платно, и столове от рециклирани капачки от бутилки.
В областта на храненето организаторите обещават да се намали наполовина употребата на пластмаси за еднократна употреба в сравнение с Игрите в Лондон през 2012 г. Също така делът на растителната храна ще е двойно по-голям, като 80% от съставките са от "местно земеделско производство", за да се ограничат емисиите от транспорт.
Освен това Париж избра да заложи на устойчивостта, а не монументалното строителство. От 35-те стадиона, на които ще се провеждат събитията в Париж, само два са нови и специално построени за Олимпиадата - центърът за водни спортове, който е изграден основно от дърво, и залата за бадминтон и художествена гимнастика. За сравнение преди Лондон 2012 бяха построени шест нови стадиона. В Рио бяха издигнати 10 постоянни нови обекта и седем временни.
Също така стадионите са свързани обществената електрическа мрежа и няма да разчитат на дизелови генератори за захранване, както беше доскорошната практика. 60-километрова велосипедна мрежа свързва всички олимпийски обекти, като 30 км от нея са изградени в периода на подготовката за игрите.
Всичко това цели да направи Париж 2024 "най-зелените в историята".
Олимпийските игри във френската столица ще бъдат може би й най-охраняваните в историята. Домакините взеха безпрецедентни мерки за церемонията по откриването, на която се очаква да присъстват 300 000 зрители. За тяхната безопасност ще отговарят 45 000 служители на полицията, 10 000 войници и 20 000 частни охранители. Час преди началото около Париж влиза в сила 150-километрова зона, забранена за полети. Снайперисти ще бъдат разположени на всяка висока точка по маршрута на речния парад, полицейски катери с водолази и сонарно оборудване ще сканират дълбините на Сена, а лодките в официалния парад ще бъдат проверени със специално обучени кучета и сапьори. По двата бяга на Сена са разположени и 44 000 метални заграждения, като в охраняемата зона се влиза единствено срещу QR код. Допускат се само местни жители и хора с хотелски резервации. По време на Олимпиадата ще бъдат използвани и системи за наблюдение с насочвани от изкуствен интелект камери. Те трябва да разпознаят необичайните движения на човешки маси и оръжие.
Франция получи помощ от повече от 40 страни, които заедно изпратиха още над 1900 полицейски сили. Сред тях е и България. В обединения екип на служителите по сигурността от цяла Европа са включени 31 родни гранични полицаи и пет обучени да откриват експлозиви кучета заедно с техните водачи.
Всички тези мерки домакините на най-големия спортен форум взеха заради атентатите в страната в последните години, войната в Украйна, конфликта между Израел и "Хамас" в Газа, опита за покушение срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и социално-политическото напрежение в самата Франция. Висши френските представители съобщиха, че властите вече са осуетили няколко заговора за нападения по време на Олимпийските игри в Париж.
Пълен списък на българските спортисти на Олимпийските игри 2024
Бадминтон – 3
Калояна Налбантова - сингъл
Габриела Стоева - двойки
Стефани Стоева - двойки
Бокс – 5
Станимира Петрова - категория 54 кг
Светлана Станева - категория 57 кг
Хавиер Ибанес Диас - категория 57 кг
Радослав Росенов - категория 63.5 кг
Рами Киуан - категория 71 кг
Борба – 5
Биляна Дудова - категория 62 кг
Юлиана Янева - категория76 кг
Айк Мнацаканян - категория 77 кг класически стил
Семен Новиков - категория 87 кг класически стил
Магомед Рамазанов - категория 86 кг свободен стил
Кирил Милов - категория 130 кг класически стил
Вдигане на тежести – 3
Иван Димов - категория 61 кг
Божидар Андреев - категория 73 кг
Карлос Насар - категория 89 кг
Гребане – 2
Кристиян Василев - едноместен скиф
Десислава Ангелова - едноместен скиф
Джудо – 2
Ивайло Иванов - категория 90 кг
Марк Христов - категория 73 кг
Кану каяк – 1
Йоана Георгиева - 500 м едноместен каяк
Лека атлетика – 5
Мирела Демирева - скок височина
Тихомир Иванов - скок височина
Божидар Саръбоюков - скок дължина
Пламена Миткова - скок дължина
Габриела Петрова - троен скок
Модерен петобой – 1
Тодор Михалев - индивидуално
Плуване – 4
Габриела Георгиева - 100 и 200 м гръб
Петър Мицин - 400 м свободен стил; 200м бътерфлай
Йосиф Миладинов - 100 м бътерфлай
Любомир Епитропов - 100 и 200 м бруст
Спортна гимнастика – 2
Кевин Пенев - индивидуално
Валентина Георгиева -индивидуално
Спортна стрелба – 2
Антоанета Костадинова - 25 м спортен пистолет
Кирил Киров - 10 м въздушен пистолет
Таекуондо – 1
Кимиа Ализадех - категория 57 кг
Тристан Скутару (спаринг партньор)
Тенис – 1
Виктория Томова
Фехтовка – 1
Йоана Илиева - сабя
Художествена гимнастика – 7
Стиляна Николова - индивидуално
Боряна Калейн - индивидуално
Елвира Краснобаева (индивидуално - резерва
София Иванова - ансамбъл
Камелия Петрова - ансамбъл
Рейчъл Стоянов - ансамбъл
Маргарита Василева - ансамбъл
Магдалина Миневска - ансамбъл
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!