Внимание! Наводни се с фалшиви 20 лева! Ето как да ги различите!

13.03.2015 / 12:27 6

Има 5 основни защитни елемента на лева, по които хората могат да проверят дали дадена банкнота е истинска

Над два пъти са се увеличили фалшивите банкноти, задържани от Националния център за анализи на БНБ, сочат последните публикувани данни на централната банка, пише "Труд".

11 471 са хванатите неистински банкноти от януари до септември м.г. През същия период на 2013 г. задържаните ментета са били доста по-малко - едва 4735. Тенденцията за увеличаване броя на фалшивите пари личи и при сравнението с първите 9 месеца на 2012 г., когато задържаните ментета са били още по-малко - 3890.

Центърът към управление „Емисионно“ на БНБ прави експертиза на съмнителните купюри, задържани от банките, финансовите къщи и обменните бюра. Данните не включват всички фалшиви банкноти, задържани от полицията, защото разследващите органи обикновено изпращат в Центъра за анализи отделни купюри за експертиза. Сравнението между данните на БНБ и МВР показва, че докато при фалшификатите в обращение има отчетлив скок на поскъпващия долар, разкриваните от полицията ментета са основно в евро.

В обращение са купюри за 10,39 млрд. лв.

Въпреки сериозния ръст през 2014 г. хванатите неистински купюри са много малък дял от всички банкноти, които са в обращение, затова няма място за притеснения, коментираха банкери. Към септември 2014 г. у нас е имало 364,6 милиона броя банкноти на стойност 10,39 млрд. Лева, или делът на хванатите ментета е 0,000699%.

През последните години традиционно се фалшифицират повече чужди банкноти, отколкото български левове. През 2014 г. обаче делът на ментетата в евро и долари значително се е увеличил, отчитат от БНБ. Задържаните чужди фалшиви пари към септември са 78% от всички, или общо 8924 купюри. За сравнение към септември 2013 г. хванатите ментета в чуждестранна валута са били 68,7%, или 3243 броя.

Големият ръст на задържаните фалшиви банкноти през миналата година се дължи главно на подправени долари. Само през първото тримесечие на 2014 г. са били хванати 5085 банкноти в американската валута, а до септември те вече са 5323.

За външните експерти е трудно да определят на какво се дължи това увеличение, тъй като няма достатъчно информация от властите. „Стойността на долара доста се покачи спрямо лева и вероятно има някакво връщане към американската валута. Възможно е да има и външен фактор. При възникване на режими като на “Ислямска държава” започват да се произвеждат фалшиви банкноти, но можем само да гадаем“, коментира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

Нарастване на разкритите фалшификати има и при останалите видове банкноти. Банкнотите менте в евро, задържани от януари до септември миналата година, са 1892, а през същия период на 2013 г. са били 1463.

Ръст има и на броя на хванатите ментета в други чуждестранни валути освен долар и евро. За 9-месечието на 2014 г. тези купюри са били 1709 спрямо 97 през същия период на предходната година.

От БНБ съобщават още, че от януари до септември м.г. са били открити и задържани 2547 фалшиви банкноти в левове, а през същия период на 2013 г. - само 1492.

Най-много ментета на 10 и 20 лева

Данните на Централната банка показват, че през първото тримесечие на миналата година е имало бум на фалшиви десетолевки. Те са били почти 50% от всички неистински купюри. През следващите месеци обаче над половината от откритите фалшиви банкноти са от 20 лева. Ментетата от 50 лева са около 12% от всички. Банкнотите от 100 лева явно затрудняват фалшификаторите най-много или не са им приоритет, защото за деветмесечието са открити само 12 такива банкноти.

Затова пък има и монети менте - за деветте месеца са били задържани 552 фалшиви стотинки. Сред тях преобладават монетите от 20 и 50 стотинки и от 1 лев.

От Центъра за изследване на демокрацията припомнят, че най-важно за ограничаването на изработката на фалшиви пари е да се осигури ресурс и достатъчно подготвени кадри, които да ловят фалшификаторите.

Какво да правим с неистинските пари

Ако човек установи, че е получил фалшива банкнота, трябва незабавно да я предаде в МВР, съветват експертите на БНБ. От полицията са длъжни да издадат срещу нея специален документ за предаването й.

В случай че хората не са сигурни дали банкнотата е менте, могат да я занесат в най-близкия банков клон. Там служителите ще могат да проверят парите. Ако касиерът прецени, че банкнотите са съмнителни, той може да ги задържи, като отново издаде на гражданите съответния документ. След това от банката изпращат купюрите за оценка в Националния център за анализ (НЦА) на БНБ.

Хората трябва да имат предвид още, че фалшивите пари не се заменят и не се връщат. За разпространението им обаче са предвидени сериозни санкции в Наказателния кодекс. Например всеки, който знае, че има подправени пари и въпреки това ги разпространява, може да бъде наказан с до 8 години затвор. Ако човек приема банкнота, за която знае, че е фалшива, и я прокара в обращение, наказанието е до 3 години затвор и 1000 лв. глоба. При отпечатване на фалшиви пари или преправяне на истински санкцията е лишаване от свобода от 5 до 15 години.

Левът имат 5 защитни елемента

Има 5 основни защитни елемента на лева, по които хората могат да проверят дали дадена банкнота е истинска. Първият от тях се установява при допир. Тогава всеки би трябвало да усети релефния надпис „Българска народна банка“ в края на купюрите. Портретното изображение върху парите също е с характерен релеф.

След това при насочването на парите срещу светлината се открояват още 3 защитни елемента - водният знак, осигурителната нишка и т.нар. регистър на погледа, в който се изписва номиналът на съответната банкнота. Важен защитен елемент е и холограмната лента. При накланянето на банкнотата фигурите по нея проблясват.

При по-новите емисии и с по-голям номинал, например 50 и 100 лв., са въведени и допълнителни защитни елементи. При тях се използват изображения с мастило с променящ се цвят.

Всеки може да получи допълнителна информация за разпознаването на фалшивите банкноти на сайта на БНБ. Там са публикувани специална брошура и стандартът за разпознаване на хартиените пари.

Пласират ментета през бакалии

Фалшиви банкноти се изработват в малки печатарски работилници. Домашните манифактури обикновено се разполагат в жилища в крайни квартали или в селски къщи, показват данните на МВР.

След като банкнотите са отпечатани, те се пускат най-често в обращение през малките квартални магазини. Там най-лесно се пласирали банкноти от 10 и 20 лева, тъй като продавачите не разполагат с техника, за да проверят купюрите.

Обикновено фалшивите пари се правят по две технологии. При едната на един лист се отпечатват лицето и гърбът на банкнотата. При другия метод се използват два различни листа, които впоследствие се слепват. Кой от двата варианта ще се приложи зависи от хартията, която ще се използва за отпечатването на фалшивите купюри.

Хванаха две печатници от януари

В началото на годината беше разкрита печатница за фалшиви пари в Кюстендил. При акцията полицаите са проверили две къщи в кв. „Изток“. В едната са били намерени неистински банкноти на стойност 6000 евро, а в другата - 12 880.

Пак в началото на 2015 г. беше разбита група за печатане на фалшиви пари в Казанлък. Направени са обиски в 4 жилища в градчето. При проверките са били намерени матрици, преси, заготовки за монети, пещ за изсичане на метал, компютърни конфигурации за отпечатване на банкноти и др. С тяхна помощ са били изработвани фалшиви швейцарски франкове, долари, левове и евро монети.

В бизнеса са мъже на 40, с опит в полиграфията

“Глобализационни процеси в икономиката, либерализиране на визовите режими и граничния контрол, разрастване на транснационалната престъпност. Това са само част от причините за нарастването на производството на фалшиви пари. Много голяма част от тях обаче се произвеждат в чужбина и са заловени на българска територия. Плавното покачване на долара през миналата година също е фактор за увеличаване на неговите имитации“, обясниха пред „Труд“ експерти от МВР и ДАНС.

Според статистиката през миналата година агенти на ДАНС, където бе прехвърлен отделът на ГДБОП за борба с фалшивите пари, са провели девет операции, като една от тях е международна. Иззети са фалшиви евробанкноти на обща стойност над 2,09 млн. евро и купюри на стойност над 9000 щатски долара. От ДАНС припомниха, че през юни м.г. в София бе разкрита печатница за пари менте. При акцията били иззети над 20 000 неистински банкноти с номинал 100 евро. Дни по-късно на ГКПП-Дунав бил пресечен опит за трафик на фалшиви 52 600 евро, които били пренасяни от двама поляци.

Полицейски анализ показва, че фалшифицирането на пари е изцяло мъжка работа. Едва около 4% от лицата, заподозрени като майстори на банкноти, са жени. Характерно за „производителите“ е, че повече от половината са мъже над 40 г. „По-високата възраст се обяснява с необходимостта от определени професионални знания по полиграфия и компютърни технологии, от опит в организиране на производствена дейност и от създаване на контакти в престъпните среди“, обясниха ченгета.

Според тях обаче и деца са започнали да се правят на фалшификатори. „Подправката на банкноти с компютри се превърна в лесно и привлекателно занимание за тях. За децата това е както начин за изкарване на пари, така и предизвикателство. Бързо биват разкривани, а ментетата им са нискокачествени“, разказаха полицаи. Те добавиха, че в миналото фалшификаторството се е приемало за престъпление на интелигенцията. В момента обаче заради лесното боравене с компютърна и размножителна техника не се изисквала специална квалификация, особено за производството на нискокачествени ментета. Едва 2 процента от заловените „майстори“ били с висше образование. Повече от половината „майстори“ най-често работели във фирми, които се занимават с рекламна и печатарска дейност.

Според експерти новите полиграфически технологии и устройства улесняват производството на фалшиви пари. „По оценка на западни анализатори използването на съвременна полиграфическа техника позволява на престъпниците за една нощ да напечатат няколко милиона фалшиви банкноти“, обясниха полицаите.

Следете 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!



КАК ДА СПЕЧЕЛИТЕ ПАРИ, ДОКАТО ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИ! ВИЖТЕ ТУК!


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
4
varna (преди 9 години)
Рейтинг: 12264 | Одобрение: 2919
Внимание!
https://www.youtube.com/channel/UCcNbP1ZRiwsNeeSIBij7-bA?view_as=subscriber
28
5
RADI (преди 9 години)
Рейтинг: 2502 | Одобрение: 1522
При мен не се задържат 20 левки много, ако имате да ми развалите да ги разгледам. Добра инструкция.
3
7
Gogata (преди 9 години)
Рейтинг: 5208 | Одобрение: 598
Лошото е че можеш да ги пробуташ на бабите на пазара и по реповете
УМНОКРЕСЛИВИТЕ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ИЗХВЪРЛЕНИ ОТ ВЛАСТТА! КОЙТО ИМА УМ В ГЛАВАТА СИ ЩЕ СЕ ОБЕДИНИ СРЕЩУ ТЕЗИ ЛИБЕРАЛНИ БЕСОВЕ. НЕ МОЖЕМ ДА ОСТАВИМ ШЕПА ЛИГЛЬОВЦИ ДА СИ ИГРАЯТ НА ДЪРЖАВА, ДОКАТО ДРУСАТ И РАЗИГРАВАТ КОНЯ НА АМЕРИКАНСКОТО ПОСОЛСТВО. ПРАЙДОВЦИ НА ЕКЗИСТЕНЦИАЛНАТА ПУСТОТА.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама