Внимание! Варненец разкри нова измама чрез PayPal
Евгения Иванова
Измама чрез фалшив профил в PayPal дебне потребителите в сайтове за покупко-продажба, за това сигнализира наш читател от Варна. Данните за подобен тип измама започват от преди две години, като случаите са идентични. Тя става чрез така наречения фишинг-широко използван похват от компютърни престъпници за получаване на важна информация. В повечето случаи е имейл, който изглежда като официално съобщение от надежден източник, например банка, фирма за кредитни карти или почтен онлайн търговец.
„Пуснах обява за продажба на видеокамера в продавалник, където посочих имена, номер за връзка и скайп акаунт. Вечерта в скайп ми се включи жена, под името Catrina Lilly, която очевидно проявяваше интерес и искаше да закупи камерата. ”, разказва читателят. До тук нищо необичайно.
„Представи се, че е от Нигерия, попита цената в евро колко е, аз й казах, че за 25 евро ще й я продам. Нейното предложение беше да ми изпрати 50 евро, а аз да платя разходите по доставката, след което да й я пратя по пощата до Нигерия. Проверих как стоят нещата в централна поща и нямаше проблеми. Стоката щеше да пристигне в рамките на 20 дни срещу 15 лева. Писах и в скайп, че е възможно, при което тя ми отговори с имейл в пощата (уж скайпа й блокирал), че на другия ден ще ми преведе сумата от 50 евро чрез PayPal. В 4:00 сутринта българско време получих имейл от service@paypal.com . Тъй като и преди съм използвал системата на PayPal ми направи впечатление, че писмото се различава от оригиналните, макар и трудно забележимо. В него пишеше, че ми е преведена сумата от 50 евро. Влязах си в акаунта в PayPal и естествено нямаше никаква постъпила сума там. Последваха 4-5 разгневени имейла от лицето Catrina Lilly да пратя стоката веднага, защото тя ми била превела парите. За моя радост се усетих навреме и не бях изпратил камерата, но съм сигурен, че много потребители са били измамени. Те се сбогуват не само със стоката си, но и с парите по доставката, които могат да бъдат доста солидна сума, в зависимост от големината на предмета.”
Съществуват сигнали за измами и за далеч по-скъпоструващи стоки, като автомобили, бяла техника и т.н. Случаят на този читател е показателен как измамниците измислят все по-нови и трудно разгадаеми начини да постигнат своите кражби. Он-лайн пространството е най-слабо регулирано от законодателната и изпълнителната власт, затова измамите чрез интернет са най-продуктивни, особено в 21 век, когато голяма част от населението се възползва от услугите на он-лайн покупко-продажбите. Бъдете нащрек и винаги проверявайте източника на информация, колкото и надежден да ви изглежда.