Воден режим в разгара на лятото: Изправена ли е страната пред криза
Булфото
Стотици хиляди жители от цялата страна са на воден режим по време на изпепеляваща жега. Сред жертвите на безводието са и два областни града - Плевен и Ловеч, защото единственият източник на питейна вода е празен. Изправена ли е страната пред водна криза? Защо язовирите са празни и къде изтича водата? Коментар по темата в студиото на „Здравей, България” направиха Димитър Куманов от Сдружение "Балканка", експертът по "Климат и енергетика" Георги Стефанов и бившият министър на околната среда и водите Асен Личев.
„Причината за липсата на вода са климатичните промени. Но освен това има и друг детайл – загуба на вода по водопреносната мрежа. Реално не знаем кое от двете е по-голям или по-малък проблем. По ПВУ имаше конкретен проект, целящ да се обединят всички институции, които отговарят за водите които да могат заедно да управляват входа и изхода на води в България. Този проект пропадна без политическа подкрепа и до момента не знаем колко вода влиза от природата за нашите нужди и колко излиза”, обясни Стефанов.
В Ловеч, Плевен и Тетевен водата за питейни нужди вече се спира през нощта. „Нашето ВиК подава вода за Ловеч и Плевен. Има отклонение и за град Троян, както и за още 31 населени места по пътя на водопровода от Троян до Плевен. нашите изчисления показват, че от планината тръгват 335 литра в секунда вода, което означава, че съгласно разпределението по договорите на Ловеч се полагат 35 процента от тях или 130 литра в секунда. Това е крайно недостатъчно за потреблението за цялата община. Всъщност всичко под 400 литра вода в секунда е проблем”. Това подчерта управителят на ВиК – Ловеч инж. Данаил Събевски.
По думите му, за да се реши проблемът с водата трябва да бъде изграден язовир „Черни Осъм”, за който се правят планове от 80-те години на миналия век. „Трябва да завали трайно в планината, за да има вода. Говорим за сериозен дъжд – поне седмица или две. Иначе проблемът ще се задълбочи трайно и ще сме на режим по-дълго време”, категоричен е Събев.
„Според мен основната причина за състоянието и кризата с водата, в която в скоро време ще изпаднат и други части на страната е безобразното управление на водите и нас. Това включва и основния виновник – МОСВ. А когато става дума за питейно водоснабдяване – виновни са ВиК дружества и МРРБ”, заяви Куманов.
По думите на бившия министър на околната среда и водите Асен Личев се съгласи с мнението на събеседниците си, че „управлението на водите в България е наистина лошо” . „Защото то не е единно и зависи от една камара органи и подоргани, които нямат никакъв синхрон и резултатът е такъв”, посочи той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!