Все по-често ракът ще се лекува успешно
Проф. д-р Енис Йозяр е радиационен онколог в болница „Аджъбадем Маслак“ (Турция)
Истина ли е, че ракът е най-страшното нещо, което може да ни се случи, проф. Йозяр?
По принцип причина №1 за смъртност по света са сърдечносъдовите заболявания и №2 са онкологичните. Обикновено ракът се появява след 40-50-годишна възраст, а през първите три десетилетия от живота на човека заболеваемостта е доста по-ниска.
Какво ново донесе 21-ви век в лечението на рака?
В момента разполагаме с три основни типа лечение - хирургия, химиотерапия и лъчетерапия. Напредък има във всеки от тях, например в хирургията все повече се използват лапароскопски и роботски техники, които ограничават престоя в болница. В сферата на радиотерапията новите технологии водят до по-добър локален контрол и по-малко странични ефекти от лечението. В областта на химиотерапията се появяват нови видове таргетирани терапии. Това е изключително важно, тъй като съществуват 300-400 вида ракови заболявания и за всеки от тях учените търсят различно таргетирано лечение, от което пациентите могат да се възползват.
Много български пациенти отиват да се лекуват в Турция заради апаратурата, с която разполагате. Кое е последното достижение в това отношение?
Обикновено пациентите търсят напреднали технологии – нови линейни ускорители с IMRT и IGRT, нови технологии за образна диагностика, както и роботизирана радиотерапия, наричана още кибер нож. С тази технология значително се съкращава времето за лечение, а степента на прецизност е изключително висока – до 1 мм.
Но ние им предоставяме не само високи технологии, ние прилагаме мултидисциплинарен подход и се опитваме да им обясним какво трябва да получат като лечение в най-добрия случай.
Какви пациенти обикновено се обръщат към вас – от кои държави, с какъв вид рак, на какъв етап от болестта?
Около 30% от нашите пациенти идват от чужбина. Обикновено се обръщат към нас за лечение с напреднали технологии, което не е достъпно в страната им. Често заболяването е в напреднал стадий и вече е било лекувано неуспешно.
На каква част от тях приблизително успявате да помогнете?
Успехът зависи от вида на тумора и от стадия на болестта. В ранен етап успеваемостта е около 80-90%, а при тежък случай в напреднал стадий може да бъде около 10-20%.
Какво според Вас е бъдещето в лечението на рака? Смятате ли, че е възможно един ден онкологичните заболявания да се лекуват например като настинка?
Смятам, че в бъдеще терапиите на онкологични заболявания ще бъдат по-фокусирани и персонализирани, в зависимост от вида на тумора. Всеки ден излизат нови видове лекарства и терапии, което дава надежда на хората с такава диагноза. Аз лично не вярвам, че един ден ракът ще се лекува като настинка, защото все пак това е тежко заболяване с много лица, всяко от които „се държи“ по различен начин и изисква различен тип лечение. Убеден съм обаче, че успеваемостта в лечението на рака ще продължи да се покачва.
За финал – напоследък много се говори за силата на позитивното мислене. Доколко позитивната нагласа помага срещу рака?
Позитивното мислене е изключително важно. По принцип негативизмът, съчетан с диагнозата рак, е рецепта за много неприятен живот. В това отношение е много важна подкрепата, която пациентите получават както от специалистите, така и от своето семейство, тъй като това учеличава склонността им да сътрудничат в процеса на лечението и покачва шанса им да се справят с болестта.