Всеки пети работник у нас може да идва извън ЕС

24.05.2018 / 07:20 0

Снимка Pixabay

Граждани на трети държави вече могат да работят у нас при облекчени процедури с влезлите в сила от вчера промени на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, пише вестник "Сега", цитиран от Новини.бг.

Вместо 10 на сто от числения си персонал големите предприятия вече могат да наемат 20 на сто от работещите по трудов договор от страни, които са вън от ЕС. Ограничението за малките и средните фирми пък се вдига на 35% от средносписъчната численост на работната им ръка. Необходимостта от проучване на пазара на труда при режим "Синя карта" за ЕС, която урежда пребиваването на висококвалифицирани специалисти, изцяло отпада.

Влезлите в сила промени въвеждат изискванията на Директива (EС) № 2016/801 на ЕП и на Съвета от 11 май 2016 г. От Агенцията по заетостта съобщават, че за улеснение на работодателите въвеждат контролни листове за проверка на окомплектованост на документите, публикувани към всяка конкретна процедура.

По-широкото отваряне на българския пазар на труда беше извоювано от национално представените работодателски организации с мотива, че критичният недостиг на специалисти за всички икономически дейности от реалния сектор и на сезонни работници е на път да блокира икономиката на страната. Промените бяха окончателно одобрени на 1 март въпреки протестите на синдикатите и опасенията, че улесненият внос на работна ръка може да доведе до дъмпинг на заплатите у нас. Те и без това са най-ниските в ЕС.

Бизнесът обаче настоява и за още промени, защото според тях това не било достатъчно за по-високата ефективност на българския пазар на труда. От промяна според работодателите имат нужда и други нормативни актове - Законът за професионалното образование и обучение, Законът за признаване на професионални квалификации и съответните подзаконови нормативни актове и други.

ОЩЕ ОБЛЕКЧЕНИЯ

По-лесен достъп до страната ни и до нашия пазар на труда ще имат и научните работници от трети страни, пристигащи с цел изследване, както и студентите, доброволците, участващите в програми за ученически обмен или образователни проекти и работа по програми "au pair". Приетите като стажанти при местен работодател също могат да упражняват заетост без разрешение за работа и след регистрация от работодателя в Агенцията по заетостта. Съкращава се срокът за предоставяне на единно разрешение за пребиваване и работа от 30 на 20 дни. От 15 на 10 дни пък се намалява времето за предоставяне на разрешение за достъп до пазара на труда за сезонната заетост.



    За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

    Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

    Последните новини виж - ТУК!


    Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


    Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

     

     


    Коментари
    Коментирай чрез Facebook

    Последни новини

     
    Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
    затвори X
    реклама