Всички с няколко жилища и пари в банката в България са предупредени за апартаментите "под ключ"

08.10.2024 / 11:53 2

Пиксабей

Има една хипотеза, която тормози брокери и продавачи на имоти.

Какво ще стане, ако само част от празните апартаменти, бъдат пуснати на пазара?

България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз (ЕС). Това показва последният Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт".

Страната ни е на топа в тази класация не за първи път, като на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища. 

Притежанието обаче не означава непременно, че тези имоти се ползват. Една немалка част от тях стоят необитаеми и под ключ, според НСИ - близо 39%. В област Пловдив "призрачните" домове са 31%.

От 1 октомври БНБ взе мерки за охлаждане на раздаването на жилищни кредити от банките и отсега е ясно, че няма да има ефект от този опит.

Ситуацията с огромния брой празни апартаменти в България действително е странна и антипод на пазарната логика.

"Очевидно е, че не сме толкова богати, за да купуваме имоти на килограм. Причината за тази статистика е съвсем друга и прозаична", категоричен е финансовият анализатор Светозар Гледачев, предаде Марица.бг.

"Българинът от едно време си знае - има ли скътани пари, купува апартамент или хуква в банката "да му ги пазят".

И когато прецени, че е настъпил идеалният момент, вади ги от банката и пак се озовава в ролята на купувач на имотния пазар. Няма спор, това са двете най-разпространени инвестиции на средностатистическия българин.

И двете сякаш си вървят по инерция и без много мислене, тъй като не се славим с голяма финансова грамотност", отбелязва Гледачев.

Факт 1: Въпреки че доходността от депозити не е никак висока, трупането на пари в банка продължава с бесни темпове. Депозитите на домакинствата отчитат ръст за 27-и пореден месец, сочат данни на БНБ.

През юли увеличението е от 558 млн. лв. спрямо 340 млн. лв. месец по-рано и 264 млн. лв. за сравнимия период година по-рано. Към 31 август населението държи спестявания на стойност 87.4 млрд. лв.

Факт 2: Строителите строят, защото има търсене, и смятат, че то ще се запази и занапред. По същата причина растат и цените на имотите.

Брокерите и експертите по недвижими имоти често се заиграват с хипотезата какво би се случило, ако дори част от празните апартаменти излязат на пазара. По учебник - цените би трябвало да паднат, защото ще се задоволи (дори и частично) търсенето. Но у нас не всичко става по учебник, както е добре известно.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Радостин (преди 1 месец)
Рейтинг: 162736 | Одобрение: 8671
Не ни вземайте за малоумни. Мафиотополитиците ни с яхти и хотели   кяк ще им взимите кражбите ?!?Ами строителната мафия 
Всеки да си получи заслуженото !
3
0
ас (преди 1 месец)
Рейтинг: 158528 | Одобрение: 24898
това са пълни глупости. хайде извадете от тя статискита всички политици и техните калинки и ще излязат савсем други цефри. ето примерно апартаментгейт 1 цветанов тогава се оакза че има 6-7 апартамента в софия. не може корумпираните политици да има по 15 празни апартамента във всеки град докато обиновения човек тегли ипотечен креди и после бързи крадити през месец за да си покрие сметки и да ми разправяте че сме били богати.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама